Jump to content

- - - - -

DIN VE YA GAN???

• You cannot reply to this topic
5 replies to this topic

#1 iZbraNnAya

iZbraNnAya

Посетитель

• Пользователи
  • PipPip
  • 59 posts
  • :

Posted 10 December 2008 - 10:10 AM

Istiyerdim sizin fikirlerinizi bilim daha cox ustunluyu nede gorursuz insanin mexsus oldugu dininde ve ya onun dawidigi ganinda?
  • 0

#2 iZbraNnAya

iZbraNnAya

Посетитель

• Пользователи
  • PipPip
  • 59 posts
  • :

Posted 10 December 2008 - 10:36 AM

dunyada cox musulman var ama gani turk olmuyan ve 1 nece turk gani dawiyan millet var ama muselman olmuyan size 1 secim verirlese hasi millete daha cox onem verediz ve niya???
  • 0

#3 MASTER_IER

MASTER_IER

Master of Eylence.AZ

• Новенькие
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,243 posts
  • :

Posted 10 December 2008 - 12:24 PM

Din vicdan məsələsidir. Mənəvi aləmi lə qəbul olunur insanın. Qan fiziki məfhumdur. Deyəndə ki, türk qanı axır damarlarımızda, döyüşkənik, qəhrəmanıq və sair. Amma tutaq ki, lap ailədə ata da, ana da Atillanın nəslindən gəlib. İkisi də vətənpərvər, millətini sevəndir. Amma bu o demək deyil ki, onların övladları da belə olacaq. Bir məşhur serialda çox gözəl ifadə eşitdim: "Bu gün bizim övladlarımız İnternetdən oxuduğuna daha çox inanır, nəinki bizim dediklərimizə". Rusun məsəli, "toçno v yabloçko" deyilmiş ifadədir.

Amma din əvvəl də qeyd etdim kimi mənəvi məsələdir. Həyat tərzidir, qanunlardır və s. Müsəlman alman da var, xristian ərəb də. Bu an artıq qan öz mənasını itirir. Ona görə, məncə din daha həlledici rol oynayır, nəinki qan.
  • 0

#4 iZbraNnAya

iZbraNnAya

Посетитель

• Пользователи
  • PipPip
  • 59 posts
  • :

Posted 10 December 2008 - 02:09 PM

Цитата(MASTER_IER @ Dec 10 2008, 03:24 PM) View Post

Din vicdan məsələsidir. Mənəvi aləmi lə qəbul olunur insanın. Qan fiziki məfhumdur. Deyəndə ki, türk qanı axır damarlarımızda, döyüşkənik, qəhrəmanıq və sair. Amma tutaq ki, lap ailədə ata da, ana da Atillanın nəslindən gəlib. İkisi də vətənpərvər, millətini sevəndir. Amma bu o demək deyil ki, onların övladları da belə olacaq. Bir məşhur serialda çox gözəl ifadə eşitdim: "Bu gün bizim övladlarımız İnternetdən oxuduğuna daha çox inanır, nəinki bizim dediklərimizə". Rusun məsəli, "toçno v yabloçko" deyilmiş ifadədir.

Amma din əvvəl də qeyd etdim kimi mənəvi məsələdir. Həyat tərzidir, qanunlardır və s. , nəinki qan.

Müsəlman alman da var, xristian ərəb də. Bu an artıq qan öz mənasını itirir. Ona görə, məncə din daha həlledici rol oynayır bu cumlenizle tam raziyam ama gana galsa duwuncem bawkadi wexsen menim ucun gani ozumden olan daha ustundu neyinki dini
  • 0

#5 HIRA

HIRA

Бывалый

• Пользователи
  • PipPipPipPip
  • 309 posts
  • :

Posted 10 December 2008 - 02:42 PM

Əvvəl dinin nə olduğunu bilməliyik. Din həyat tərzi və inancdır. Hər kəsin dini var.
Amma müsəlman olaraq belə düşünürəm ki, İslam, ümumiyyətlə, nə rənginə, nə millətinə görə insanlar arasında fərq qoymur. O mənada ki, ərəb deyə bilməz mənə ki, mən ərəbəm, azərbaycanlıdan daha yaxşı müsəlmanam. Və yaxud mən zənciyə deyə bilmərəm ki, mən ağam, səndən üstünəm. Bir sözlə, insanlaın bir-birindən üstünlüyü yalnız iman və təqvadadır.
Bir millət olaraq, mən bir oğuz türkü olaraq və bir müsəlman olaraq millətimi sevirəm və insani münasibətlərdə xristian qaqauzla müsəlman ərəb arasında fərq qoymağa haqqım yoxdur, yəni daha sadə dildə desək, mən məhkəmədə hakiməmsə oğurluğu edən müsəlman qardaşımdırsa, xristian qaqauzun haqqını alıb günahı onun boynuna atıb müsəlmanı xilas edə bilmərəm. Haqsızlıq etmiş olaram. Haramdır, günahdır.
İnsani münasibətlərdə heç bir millətin haqqına girə bilmərəm, amma türk olaraq qaqauzu sevə bilərəm, çünki qan qardaşımdır. İlk görüşdə qanım qaynaya bilər ona, isti münasibətimiz yarana bilər. Amma fikirlərimiz toqquşsa mən deyə bilmərəm ki, o üstündür, cünki qan qardaşımdır. Ona olan münasibətim yalnız onun insani keyfiyyətlərinə bağlıdır.
Məsələ dostluqdan gedirsə, mən xristian qaqauzla iman dostluğu qura bilmərəm. Yanlış anlaşılmasın. Şəxsi münasibətlərdə dostluq ayrı, iman dostluğu tam başqadır.....

• 0

#6 iZbraNnAya

iZbraNnAya

Посетитель

• Пользователи
  • PipPip
  • 59 posts
  • :

Posted 10 December 2008 - 04:07 PM

Цитата(HIRA @ Dec 10 2008, 05:42 PM) View Post

Əvvəl dinin nə olduğunu bilməliyik. Din həyat tərzi və inancdır. Hər kəsin dini var.
Amma müsəlman olaraq belə düşünürəm ki, İslam, ümumiyyətlə, nə rənginə, nə millətinə görə insanlar arasında fərq qoymur. O mənada ki, ərəb deyə bilməz mənə ki, mən ərəbəm, azərbaycanlıdan daha yaxşı müsəlmanam. Və yaxud mən zənciyə deyə bilmərəm ki, mən ağam, səndən üstünəm. Bir sözlə, insanlaın bir-birindən üstünlüyü yalnız iman və təqvadadır.
Bir millət olaraq, mən bir oğuz türkü olaraq və bir müsəlman olaraq millətimi sevirəm və insani münasibətlərdə xristian qaqauzla müsəlman ərəb arasında fərq qoymağa haqqım yoxdur, yəni daha sadə dildə desək, mən məhkəmədə hakiməmsə oğurluğu edən müsəlman qardaşımdırsa, xristian qaqauzun haqqını alıb günahı onun boynuna atıb müsəlmanı xilas edə bilmərəm. Haqsızlıq etmiş olaram. Haramdır, günahdır.
İnsani münasibətlərdə heç bir millətin haqqına girə bilmərəm, amma türk olaraq qaqauzu sevə bilərəm, çünki qan qardaşımdır. İlk görüşdə qanım qaynaya bilər ona, isti münasibətimiz yarana bilər. Amma fikirlərimiz toqquşsa mən deyə bilmərəm ki, o üstündür, cünki qan qardaşımdır. Ona olan münasibətim yalnız onun insani keyfiyyətlərinə bağlıdır.
Məsələ dostluqdan gedirsə, mən xristian qaqauzla iman dostluğu qura bilmərəm. Yanlış anlaşılmasın. Şəxsi münasibətlərdə dostluq ayrı, iman dostluğu tam başqadır.....

cox gozel aciklama verdiz tewekkur edirem.
  • 0

0 user(s) are reading this topic

members, guests, anonymous users