Jump to content

- - - - -

Tehsil, yoxsa karyera?

• You cannot reply to this topic
35 replies to this topic

#1 MASTER_IER

MASTER_IER

Master of Eylence.AZ

• Новенькие
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,243 posts
  • :

Posted 11 April 2007 - 06:43 PM

Musahide etdiyim qederi ile universitetin artiq 2-ci kursundan telebeler islemeye baslayirlar. Bele olan halda oxumaq 2-ci plana dusur. Ekser hallarda oxumaqdan tamam uzaqlasirlar ve sessiyalari rusvet yolu ile hell edirler.

Niye axi? Olmaz ki, vaxtinda ixtisasa mukemmel yiyelenib ixtisas uzre isleyek? Olmaz ki, tehsil ve karyera heresi oz vaxtinda olsun?

Edited by MASTER_IER, 11 April 2007 - 06:44 PM.

• 0

#2 SaintRush

SaintRush

Stranger

• Постояльцы
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,333 posts
  • Time Online: 23m 57s

Posted 11 April 2007 - 10:26 PM

билик олмадан карьерада олмаз... амма зяхмятин гядрини эркан вахтлардан бильмяк лазымдыр...
  • 0

#3 sensitive

sensitive

Бывалый

• Пользователи
  • PipPipPipPip
  • 441 posts
  • Time Online: 51m 45s

Posted 12 April 2007 - 09:21 AM

Mastey,
yazilanlarin mene aidiyyati boyukdur, ona gore ki ozum de 2-ci kursa bashlayandan ishlemishem. Hetta ikinci kursdan da yox 1-ci kursun sonundan. Hardasa 8 ay tecrube kechdim, sonra ise ishlemeye bashladim. Master, duzu ish axtarmamisham, hetta hech ishlemek fikrim de olmayib, amma tesadufen "ABA' (American Bar Assosication)-da tecrube kechmemi bir nefer meslehet gordu, tebii ki etiraz etmedim. Birinci smen oxuyurdum deye dersden chixib ora gedirdim. Daha sonra 1 il 2 ay "Abu Park"da ishledim. Axsham shobesine kechdim, ishden chixib dersime gedirdim. Ve artiq 3 aya yaxindir ki yeni ishdeyem smile.gif Yene ishden chixib derse qachiram. Bilmirem ne derecede inanacaqsan amma derslerimi ozum oxuyuram ve qiymetimi aliram, imtahanlarin da hamisina hazirlashib ozum verirem. Ve indiye qeder semestr erzinde aldigim butun qiymetler 5-dir, chox nadir hallarda 4 olur. Elece de imtahanlarda 3 almamisham, ancaq 5 ve 4. Yeni demezdim ki men ishleyib dersi atmisham. Allah qoysa hele ikinci tehsil de almaq isteyirem.

Men demirem ki, hami hem ishlemeli, hem oxumalidir. Tebii ki ikisi bir arada chox chetindir. Hem de ishlemediyim vaxtlarda elave kitablar oxuyurdum, dersen bashqa diger sahelerle de maraqlanirdim, hetta sozun esl menasinda qrupdaki ushaqlarla reqabet aparirdim, kiminse menden chox bilmesi mene tesir edirdi ve gedib bilmediklerimi de oxuyub oyrenirdim. Indi ise mecburem ancaq ders materiallari ile kifayetlenim, arada bir elave nelerse oxuyuram. Bununla bele mueyyen ish tecrubesi yigmisham, artiq serbestem, qorxaqliq yoxdur. Ozume inam yaranib. Heqiqeten ish tecrubesi chox vacibdir ve peshman deyilem ki, tez ishlemeye bashlamisham.
  • 0

#4 Aya

Aya

Росё-фудзё

• Админы
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,349 posts
  • :

Posted 12 April 2007 - 09:54 AM

Təhsilsiz karyera olmaz.

Amma bit şei var, hansı təhsil və harada. Mənim fikrimcə Azərbaicande bir iki məktəb normal təhsil verir, həm də baxir adamin özünə.

• 0

#5 Esta

Esta

Бывалый

• Пользователи
  • PipPipPipPip
  • 322 posts
  • :

Posted 12 April 2007 - 10:10 AM

Düzgün ve mükemmel karyera qurmaqdan ötrü, ilk növbede tehsil almalısan.

Edited by Esta, 12 April 2007 - 10:11 AM.

• 0

#6 Poison

Poison

Бывалый

• Пользователи
  • PipPipPipPip
  • 378 posts
  • Time Online: 24m 50s

Posted 12 April 2007 - 10:25 AM

Məncə ikisi bir arada tam mümkündür.
Özüm işləməmişəm univi bu gün sabah qurtarmağıma baxmayaraq, və bundan çox peşmanam. Hal bu ki, işləsəydim indikindən daha çox bilik əldə edəcəyimi düşünürəm. +təcrübə. Hər halda indiki kimi CV-də nə qədər ƏH almaq istdəymi soruşulanda əhəmiyyəti yoxdur deyə cavab verməyəcəkdim.
  • 0

#7 sensitive

sensitive

Бывалый

• Пользователи
  • PipPipPipPip
  • 441 posts
  • Time Online: 51m 45s

Posted 12 April 2007 - 12:06 PM

Lady-nin sozune quvvet, bir sheyi de elave etmek isteyirem. Gorende ki sen ishleyirsen hardasa yeni ishe goturende chox maash vermeye raziliq verirler, amma gorende ki ishlemirsen zehmetinden de az maash verirler, xoshundur ishle, xoshun deyil ishleme.

• 0

#8 Bende

Bende

Пользователь

• Пользователи
  • PipPipPip
  • 217 posts
  • Time Online: 22s

Posted 12 April 2007 - 01:25 PM

He millet men de uni-de oxuyanda ishlemeye bashlamishdim. ok.gif Duzu ishlemeyin de tehsilime komeyi olub. Yeni oyrendiklerimi tetbiq edende daha maraqli, daha rahat olur ve daha chox yenilikler elde edirsen. Men deyerdim ki, (sensitive sozune quvvet) oxuyan uchun tehsil karyeraya hech de mane olmur. umnik.gif
He bir de ki, savadli kadra her yerde ehtiyac var, hemcinin yer de var. giverose.gif

• 0

#9 Janulka

Janulka

Житель

• Постояльцы
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,369 posts
  • Time Online: 17m 38s

Posted 13 April 2007 - 07:30 AM

Eger eyanide şöbesinde oxusaydım işim - gücüm yalnız ve yalnız ders ders ders oxumaq olardı!!! Lakin qismetden qiyabi şöbesinde tehsil alıram...Demirem oxumuram, kitab üzü bele açmıram...Xeyr smestr erzinde sinifde aktivlerden biride men idim, 8 imtahandan 6-sini özüm 2 - sini ise cray.gif Eslinde 1-i olacaqdı blum.gif
Lakin Azerbaycanda çox insanlar tehsil aldığı universitetden, predmetlerden ferqli olaraq diger sahelerde işleyirler...Burdan görünür ki, karyera onlar üçün birinci yerdedi...

• 0

#10 spartanec

spartanec

Новичок

• Новенькие
  • Pip
  • 3 posts
  • :

Posted 13 April 2007 - 10:33 AM

mene diyendeki universtitete bir girende sevinirsen birde qurtaranda inanmirdim.ele 1 kursda 1-ci simesterden 4 imtahanin 4-de pulla vermishem ancaq pulu stependiya ile yigmishdim evdekilere dimeye utandim mende artig gelen ilden ishlemeye beshlayacagam cunki bele getse olan qalan biliyimde iticey vaxtimda heder gedir.bizde tehsil sistemini koklu deyishmek lazimdir cunki men oxudugum ixtisasda praktikasiz cox az sheye nail olmaq olar
  • 0

#11 MASTER_IER

MASTER_IER

Master of Eylence.AZ

• Новенькие
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,243 posts
  • :

Posted 13 April 2007 - 12:45 PM

Spartanec ixtisasin nedi ki?
  • 0

#12 Sun_Set

Sun_Set

Бывалый

• Постояльцы
  • PipPipPipPip
  • 462 posts
  • :

Posted 13 April 2007 - 01:25 PM

QUOTE(MASTER_IER @ Apr 11 2007, 11:43 AM) View Post

Musahide etdiyim qederi ile universitetin artiq 2-ci kursundan telebeler islemeye baslayirlar. Bele olan halda oxumaq 2-ci plana dusur. Ekser hallarda oxumaqdan tamam uzaqlasirlar ve sessiyalari rusvet yolu ile hell edirler.

Niye axi? Olmaz ki, vaxtinda ixtisasa mukemmel yiyelenib ixtisas uzre isleyek? Olmaz ki, tehsil ve karyera heresi oz vaxtinda olsun?

Master, bezen telebelerin bow vaxtlari oldugu u4un onu semereli ke4irmek isteyenler de olur.ve men bu addimi alqiwlayiram.her ikisini birden etmeye gucu 4atan telebe mence iwleyib tecrube yiga biler..ve univ-ti bitiriende ise esl dovlete lazimi expert ola biler. mence heyat 4ox qisadi neyi etmeyi 4atdirdin o senindi,yox tembellik eledin heyatda 4ox wey bawina u4ur.mence eyer 4etinliye tab getirib iwini berk tutan telebeler varsa onda he oxuyub iwlemeye deyer,yox eyer birinin ucbatindan o birine diqqetsizilik edeceklerse onda sen deyen kimi oxuyub sonra iwmeye can atmalidilar.ama sene bir soz de deyim,oxumayan,imtahanlari ruwvetnen <<yola>> veren telebe ele tekce oxuyub iwlemesede ele olacaq,ama oz gucune 4aliwanlar her yerde oz meharetlerini gosteremeye 4aliwacaqlar!!odu ki 4aliwqan telebelerimize EWQ OLSUN!!!! thankyou.gif
  • 0

#13 Diosa

Diosa

Посетитель

• Пользователи
  • PipPip
  • 91 posts
  • :

Posted 13 April 2007 - 01:29 PM

Цитата(MASTER_IER @ Apr 11 2007, 11:43 AM) View Post

Mence, “tehsilsiz karyera qurmaq mümkün deyil” ifadesi Azerbaycana aid edile bilmez. Sebeb, bizim tehsil sistemimizdir. Telebelik illerinde telebelerin işlemesinin bir sebebi de imkansızlıq ola biler. Men telebelik illerimde işlemekle heç ne itirmemişem. Çünki universitet illerinde aldığım bilikerlerle heç ne de elde etmemişem. Belke de bu sırf menim ixtisasıma aiddir.

• 0

#14 Realium

Realium

Immortal Fire

• Активисты
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,195 posts
  • Time Online: 16d 16h 28m 53s

Posted 14 April 2007 - 11:36 AM

Məncə oxuya-oxuya pul qazanmağın özü də çox böyük hünərdir. Əgər birinin əqidəsində doğurdan da oxumaq həvəsi varsa nə edirsən et o buna nail olacaq. Fikir versək görərik ki ən qabaqcıl alimlər, ziyalılar gəncliyində kənddən şəhərə oxumaq üçün gələnərdir, onlar da oxuya-oxuya təhsil alıblar özü də necə lazımdır... ZƏHMƏTƏ ALIŞMAQ LAZIMDIR!!!
  • 0

#15 Namelum_mikrob

Namelum_mikrob

Бывалый

• Пользователи
  • PipPipPipPip
  • 341 posts
  • :

Posted 14 April 2007 - 02:44 PM

Tehsil vacibdir. tehsilsiz karyera qurmaq cetindi amma bezi hallarda koryera qurmaq bash tutur oda ferasetden asilidi. Qisaca bezileri yuksek qiymetle tehsil alir amma ish heyatinda bacariqsiz olur, bezileri ise tehsil almasada ish heyatinda cox ugurlu olur. Misallar coxdu buna aid.
  • 0

#16 tehmasib

tehmasib

Бывалый

• Пользователи
  • PipPipPipPip
  • 305 posts
  • :

Posted 14 April 2007 - 04:47 PM

Bir vaxtlar Ford-un prezidentini mehkemeye verirler ki, mashin istehsal edir, ancaq ozu hech ne bilmir bunun haqqda... Axi ehalinin heyati sohbeti gedir... Ford prezidentdi deyir ki:
- Mene her detali bilmek lazim deyil, menim stolumun ustunde choxlu knopka var, birine vururam, icheri ishcilerimden biri daxil olur, butun suallara o cavab verir...
Bu tehsilin vacib olmadigini gosterir, ancaq tebii ki, o qeder kut olmaq yaxshi deyil smile.gif Tehsil olsa yaxshidi elbette

Edited by tehmasib, 14 April 2007 - 04:48 PM.

• 0

#17 *_NuRaSHkA_*

*_NuRaSHkA_*

Пользователь

• Пользователи
  • PipPipPip
  • 294 posts
  • :

Posted 17 April 2007 - 11:54 AM

Karyera...4unki aldigin tehsili istifade ede bilmek u4un insanin daxilinde liderlik hissi,karyera e$qi olmalidi...subyektiv fikrimdi ...smile.gif hemde ki,bu istek olmayanda insan oz oyrendiklerini de tetbiq etmeye can atmir...Men gelen ilden i$lemeye ba$layacam...4unki uni-de 1 muellimin dersinden ba@qa he4bir derse getmirem,4unki getmeyim hederdi...ondansa i$leyib neyese yiyelenmeyi se4erdim...smile.gif
  • 0

#18 Sabishka

Sabishka

Пользователь

• Пользователи
  • PipPipPip
  • 188 posts
  • :

Posted 22 April 2007 - 10:08 PM

Sualda secim duz qoyulmuyub smile.gif tehsil ve kareyera bir birini tamamlayir smile.gif

o ki qaldi hem oxuyub hem ishlemeye.. onu deyim ki Unversitetlerde kecilen dersle gedib ishlemek olmur.. tecrube vacibdi ishledikce her shey yoluna dushur. mence universiteti bitirmeyi gozlemek vaxt itirmek demekdi.ikinci terefden oz pulunu qazanmag yaxshi sheydi.. menfi ceheti ise odur ki telebeciliyden yadina salmali maragli sheylerin sayi az olur. :)tez yashlandigini hiss edirsen smile.gif

• 0

#19 Diamond

Diamond

Новичок

• Пользователи
  • Pip
  • 45 posts
  • :

Posted 26 April 2007 - 04:54 PM

bah, guya azerbaycanda Harvard universiteti seviyysinde tehsil veren universitetler var, amma telebeler ishlemeye gedir smile.gif

Bir de ki, dunyanin en yaxshi universitetlerinde oxuyan telebeler telebe ola ola ishleyirler, hetta bezi universitetler bunu teleb edirler.

Men buna pis baxmiram, hesab edirem ki, bu hetta vacibdir, chunki onda tehsilin de gedrini bilirsen, tecrubeni de artirirsan ki universiteti gurtaranda normal ish tapa bilesen. Degig desen teoriya ve praktika bir birini tamamlayir. bu tyebiidir ki o halda olur ki sen ixtisasin uzre tehsil alir ve ishleyirsen.
  • 0

#20 Mysterious

Mysterious

Пользователь

• Пользователи
  • PipPipPip
  • 246 posts
  • :

Posted 30 April 2007 - 03:35 PM

Menim fikrimce tehsil her sheyden onemlidir..eger tehsil aldigin sahe uzre ishlemek isteirsense tehsil almamish o sahede nece ishleye bilersen? bashqa oxudugun senete uygun olmayan ishde ise ishlemek olar eger mumkun ede bilirsense oxumaqla yanashi..ancaq yenede gelecek karyerani yaxhsi qurmaq uchun esas fikir tehsile yonelmelidir...
  • 0

0 user(s) are reading this topic

members, guests, anonymous users