Jump to content

- - - - -

HeyaTa NifreT

• You cannot reply to this topic
12 replies to this topic

#1 Janulka

Janulka

Житель

• Постояльцы
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,369 posts
  • Time Online: 17m 38s

Posted 26 May 2007 - 01:45 AM

Bu hekayeni mene Az_UK nickli istifaçimiz gönderib (Allah razı olsun senden, Az_Uk)...
Heqiqeten çooooooox ürekağrıdıcı hekayedir, xahiş edirem öz fikirlerinizi bölüşün...
Men bu şexsi axtarmağa çalışacam...Tapsam hemin şexsi mütleq ve mütleq bura devet edecem...Belke kömeklik göstere bildik..Her halda Allah BÖYÜK dür...

Her kese salamlar ve onceden menim etirafimi oxuyub oz fikilerini mene yazanlara onceden teshekkurler.Bu achi talehimde sizlerin yardimina ehtiyacim var. Xahish ediremki, komeyinizi menden esirgemeyin.Adim Nihatdir. 1980-ci ilde Devechi rayonunda anadan olmusham.Orta mektebi de rayonda ela qiymetlerle bitirerek ali mektebe daxil olmusham. Ali tehsil alidigim zaman 1 qizla tanish oldu. Adi Vefa idi. Chox gozel ve edebli 1 giz oldugundan ureyime yatdi ve ona sevgimi bildirdim. Uzun cek-chevirden sonra onun da meni sevdiyini oyrendim.Telebelik ilerinde chox gozel gunler kechirirdik. Bir-birimize ele baglanmishdiq ki, her an 1 yerde olmagimizi arzulayirdiq. Ali mektebi bitirib herbi xidmete yolanan da da meni xosh uzle yola salaraq menevi destek oldu. Herbi xidmetde olarken onunla tez-tez elaqe saxlayirdiq. Hele 1 defe mezuniyyete gelende ele alinmishdi ki, mezuniyyetden Vefaya gore 1 gun gecikmishdim ki, bu da mene 5 gunluk qumbaxt heyatini da gostermishdi.Ne ise esgerliyi gurtarmagima 2 ay 13 gun qalmish bizim rotani minadan temizlemek uchun Terter rayonunun Marqushevan kendine gonderdiler. Onu da nezerinize chatdirim ki, men herbi xidmetde SAPYOR (mina temizleyicisi) rotasinda xidmet edirdim. Aprel ayinin 17-sinde Marqushevanin torpaqlarini mina temizleyerken minaya dusherek iki ayagimi itirmishem. Hospitalda gozu achanda o an gozumun onune Vefa geldi. Hospitalda bir neche gun kechirdikden sonra ona zeng vuraraq her sheyi ona dedim. Once inanmasa da sonradan her sheye inandi. 2 ayagimi itirdiyime gore meni herbi xidmetden geri gonderdiler. Eve geldiyim gunden yene tez-tez Vefaya zeng vursam da hiss edirdim ki, evelki kimi menle urekle danishmir. Hetta ele anlar olurdu ki, ona zeng vuranda telefonunu da qaldirmayaraq cavab vermek istemirdi. 1 gun ondan niye bele etdiyini sorushanda ise daha meni sevmediyini dedi ve ayaqlarini itirmish 1 insanla aile qura bilmeyeceyini deyerek telefonun desteyini asdi. 1 anliq bu sozleri basha dushe bilmesem de sonradan onun artiq bashqasina nishanlandigini eshitdim. Bu an onunla kechirdiyim telebelik illeri, ona gore qumbaxt heyati 1 film kimi gozumun onunden kechdi. Amma helede onu unuda bilmirem.Indi ise veten yolunda 2 ayagini itirmish 1 insan kimi men derd ichinde o ise vefasiz bir insan kimi xoshbextlikdedir. Herden ozum-ozume, hetta heyata nifret ederek ozumu oldurmek bele isteyirem. Achigi bundan sonraki talehim haqda bir shey fikirleshe bilmirem.Ele suallar var ki, onlara cavab tapa bilmirem. INDI EZIZLERIM SIZIN KOMEYINIZE EHTIYACIM VAR. BELKE SIZ MENE BU SUALLARIN CAVABINI TAPMAQDA KOMEK EDESIZ? 1.MENIM BU HEYATDA YASHAMAGIMIN NE MENASI VAR? 2. VETEN YOLUNDA 2 AYAGINI ITIRMISHIM 1 AZERBAYCAN OVLADI BU HAQSIZLIGA LAYIQDIMI? 3. VEFASIZ VEFAYA SIZIN SON SOZUNUZ NE OLADI? 4. MENE SON SOZUNUZ VE ARZULARINIZ?

2005-09-23 16:32:07

• 0

#2 tehmasib

tehmasib

Бывалый

• Пользователи
  • PipPipPipPip
  • 305 posts
  • :

Posted 26 May 2007 - 02:27 AM

Bu "hekaye"nin nece ve kime ilk defe gonderildiyini deseniz yaxshi olar... Chunki, internetde bele hekayelerle cox rastlashmisham. Ve bir az soyuqqanli yanashmisham her zaman...

Suallara geldikde ise, suallar cox sadedi... Istese ozu de cavab tapa biler bu suallara...
  • 0

#3 Janulka

Janulka

Житель

• Постояльцы
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,369 posts
  • Time Online: 17m 38s

Posted 26 May 2007 - 02:36 AM

Ora yazdıqlarımı copy - paste edirem...

Çooooooox tesirlendim cray.gif Hisslerimi dilde ifade ede bilmirem sad.gif Senin bu heyatda yaşaman üçün senin ilk olaraq Allahın, valideylerin, dostların, tanışların, eziz insanların ve en nehayet sene destek olan Azerbaycan vetendaşları var... Sen daima ve daima Allahına dua et!!! Bunun evezinde Allah - teala senin yardımçın olacaq...Buna eminem, çünki Allah - teala eşiden ve görendir, rehimli ve merhemetlidir, alan da odur veren de!!! Sen yaşamağa davam et, herenin öz günahı öz boynuna...O qıza ise heç ne deye bilmeyecem...Bilmirem düz edib sehv edib??? Onu yalnız ve yalnız ulu Tanrı bilir sad.gif Mene bu sözleri yazmaq ne qeder çetindir bir Allah bilir sad.gif((((((

Hele indiye kimi özüme gele bilmirem...Göz yaşlarım, üreyimdeki heyacan qudokları, fikirler, düşünceler, Allahdan ehv dilemeklerim sad.gif

• 0

#4 MASTER_IER

MASTER_IER

Master of Eylence.AZ

• Новенькие
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,243 posts
  • :

Posted 26 May 2007 - 07:35 AM

AZ_UK, bu insan kimdi ki? Hekaye sene hardan gelib?

Janulka,ozu de hadise 2005-de olub. Onu nece tapacayiq ki?
  • 0

#5 AZ_UK

AZ_UK

Пользователь

• Пользователи
  • PipPipPip
  • 221 posts
  • :

Posted 26 May 2007 - 07:21 PM

QUOTE(MASTER_IER @ May 26 2007, 12:35 AM) View Post

AZ_UK, bu insan kimdi ki? Hekaye sene hardan gelib?

Janulka,ozu de hadise 2005-de olub. Onu nece tapacayiq ki?

Tanimiram kimdir,tesadufen google-da ne ise axtarish zamani gordum,maraqli geldi,oxudum...cox pis oldum...Ele mene de en maraqli yeri o oldu ki,2005-de yazilib,o vaxti insanlarin desteyine boyuk ehtiyaci olub,amma hec kim bu 2 ilde cavab yazmayib...goresen axiri nece olub... unknw.gif ???

Janul,
Allah senden de razi olsun,1 denesen friends.gif bye.gif
  • 0

#6 Tunar_nl

Tunar_nl

Пользователь

• Пользователи
  • PipPipPip
  • 121 posts
  • :

Posted 26 May 2007 - 08:13 PM

Evvala onu deyim ki Terterde Marqushevan adli kend yoxdur.

Ve eger bele bir shexs varsa, ona demek isterdim ki, hech kim sabah ne itereceyini, kimini itireceyini bilmir. Adamlar var biri yixilir ayagini itirir, bir bashqasi xestelikden ve s. Eger sen ayagini bu Vetenin ugrunda itirmisense onda gerek bashini dik tutasan. Onda mence verdiyin suallara da ehtiyac qalmaz.

Edited by Tunar_nl, 26 May 2007 - 08:15 PM.

• 0

#7 Sabishka

Sabishka

Пользователь

• Пользователи
  • PipPipPip
  • 188 posts
  • :

Posted 27 May 2007 - 08:40 AM

Qizi qinamag olmaz. oglana Allah komek olsun.
  • 0

#8 AZ_UK

AZ_UK

Пользователь

• Пользователи
  • PipPipPip
  • 221 posts
  • :

Posted 27 May 2007 - 07:55 PM

QUOTE(Sabishka @ May 27 2007, 01:40 AM) View Post

Qizi qinamag olmaz. oglana Allah komek olsun.

Bir terefden men de senin kimi fikirleshirem....amma o biri terefden coxlu suallar ortaya cixir: Bele cixir ki,esgerlikden ve ya muharibeden qacan qorxaq,veten xaini sayilir,amma beleleri sevgiye,evliliye yararlidirlar,kim ki,herbi xidmete,muharibeye gedir "igidlik" etmish olurlar,amma bu "igidler" xeste,shikest qayidanda hec kim onlari beyenmir,ne onlara hokumet terefinden lazimi qaygi gosterilir,ne de insanlar terefinden hormet....Bele hallarla rastlashan genclerde hansi milli ruhdan danishmaq olar??Biri ele men ozum,sabah muharibe bashlasa bu cur hallar gozlerimin onune gelecek,fikirleshecem ki,birden men de shikest qayitdim,meni de vetende rezil bir shikest kimi qarshilayacaqlar....???

Mene ele gelir ki,bu meseleye kenardan oz fikrini bildirmek cox asandir,amma gelin ozumuzu o oglanin yerine qoyub sonra buna munasibet bildirek....
  • 0

#9 Mysterious

Mysterious

Пользователь

• Пользователи
  • PipPipPip
  • 246 posts
  • :

Posted 27 May 2007 - 09:03 PM

uzuldum cray.gif
Menim fikrimce qizda duz hereket elemeyib, birden bire ele insani qirmaq duzgun deil...Allah hech kesi mohtac elemesin...
  • 0

#10 Sun_Set

Sun_Set

Бывалый

• Постояльцы
  • PipPipPipPip
  • 462 posts
  • :

Posted 15 August 2007 - 07:15 AM

cray.gif cray.gif cray.gif
  • 0

#11 *_NuRaSHkA_*

*_NuRaSHkA_*

Пользователь

• Пользователи
  • PipPipPip
  • 294 posts
  • :

Posted 15 August 2007 - 12:44 PM

Цитата(Tunar_nl @ May 26 2007, 01:13 PM) View Post

Evvala onu deyim ki Terterde Marqushevan adli kend yoxdur.

Tunar var ele bir kend smile.gif

men bu mesele barede yalniz bunu deye bilerem ki,artiq o Allah yaninda ozu savab qazanib smile.gif Sadece Rebbim ona sebr versin!!! : (

• 0

#12 Trepsi

Trepsi

Пользователь

• Пользователи
  • PipPipPip
  • 240 posts
  • :

Posted 21 September 2007 - 01:56 PM

Kederli heyat hekayesidir. Mene de cox tesir etdi.
Ancag bilirsiniz, gizi burada ginamag da olar, ginamamag da. Bele veziyyetde her shey tek gizdan asili deyil. Evvela, butun valideynler isteyir ki oz ovladlari rahat aile heyati gursunlar, xoshbext olsunlar. Ikincisi xoshbextlik duymag her bir insanin arzusudur, eger o xoshbext olmag isteyirse bu o demek deyil ki sizi sevmir, siz ne bilirsiniz ki o sizin derdinize acimir? ne bilirsiniz ki gece neche iller arzu etdiyi insanla bashini yastiga goya bilmediyi ucun aglayir? Bilirsiniz, indi burada bir az feminist fikirler sadalanacaq ancag men realliga esaslanarag deyirem. Qadinlar tek ozlerini fikirleshmirler, gelecekde dunyaya getirecekleri ushaglari, sonra onlarin sheraitini, terbiyesini, imkanlarini da fikirleshirler. Yeni, aile heyatina daha genish sferadan yaxinalshirlar neinki kishiler. Belke o bele hesabe edib ki, sizinle aile gursa cox boyuk chetinliklerle garshilashacag?
Ondan elave, bilirsiniz, siz eger heqiqeten de onu sevirsinizse, mence siz bagishlamalisiniz. cunki sevmek ozu ele bagishlamag demekdir. Siz arzu etmelisiniz ki o sizinle olmasa da xoshbext olsun, eger onu heqiqeten sevirsinizse. Bele bir "kemiyyet" anlami var, deyek ki, o insan sizinle evlendi, ve o da xoshbext olmadi ( sebebini yegin ki bilirsiniz niye) , siz de ( sevdiyiniz insanin yaninizda olmasi hec de hele tam xoshbextlik demek deyil, eger o xoshbext deyilse, sizi de xoshbext ede bilmeyecek)... Neche nefer bedbext olmush olur? ikisi birden. Ancag o xanimin bashga bir insanla aile gurdugu halda, hec olmazsa ikinizden biri xoshbextdir, mence buna sevinmeye deyer!
Men sizi cox yaxshi basha dushurem ki, insana cox agir gelir, chetin vaxtlarda sevdikleri yaninda olmayanda, bu acini men de yashamisham, ve hisslerinizi bolushurem. Ancaq, insan gerek ozunden bashga hec kime arxalanmasin... cox aci heqiqetdir, ancag bu beledir...
Size meslehetim, ozunuze suigesd etmek sizi ezabdan gurtarmayacag. Bilirsinizmi niye? Cunki hec kime gore sui gesd etmeyin menasi yoxdur, bu zaman siz mesuliyyeti oz boynunuzdan atmish olursunuz. Bu cox boyuk sehvdir.
Yashamagin ise menasi var... Inanin mene, ve siz ne vaxtsa bunu anlayacagsiniz.
Size sebr dileyirem Allahdan, Allah komeyiniz olsun!
Ve sizin kimi igid veten oglu garshisinda bash eyirem!
  • 0

#13 Realium

Realium

Immortal Fire

• Активисты
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,195 posts
  • Time Online: 16d 16h 28m 53s

Posted 27 October 2007 - 12:24 AM

Həyata nifrət ilk öncə sənə həmişəki isti münasibəti göstərən yaxınarından soyuqluq görəndə olur. Ən pis hisslərdir bu, insan özünü artıq hiss edir və həmişə içində bir sual onu didir: bu cür münasibət götmək üçün mən nə etmişəm, nəyə görə, nə üçün?
  • 0

0 user(s) are reading this topic

members, guests, anonymous users