Jump to content

- - - - -

Ushaqlar...

• You cannot reply to this topic
42 replies to this topic

#1 Delf

Delf

ля'Баз

• Постояльцы
  • PipPipPipPipPip
  • 724 posts
  • :

Posted 05 August 2007 - 02:14 AM

Haminizi salamlayiram hormetli eylence.az uzvleri !

Bu movzunu acmaqdan evvel men cox insanlarda birbasa unsiyyetde olaraq, canli sohet ederek, meslehetleserek onlarin fikirini bilmek istedim. Haminiz bilirsiniz ki, bizim cemiyyetde insanlarin demek olar ki, 99.99% adamin uzune xos olan sozleri deyib, amma ureklerinde, arxasinda ve ya basqasinin yaninda ureyinde olan esil fikiri soyleyirler. Forumda bir meslehet almagin en boyuk ustunluyude ondadir ki, burda her kes ureyinde, beyninde formalasan duzgun fikri soyleyirler.
Bu ehvalat menim en yaxin dostlarimdan birinin heyatinda bas verib. Qisa olaraq Sizi movzuya yaxinlasdirim ki, menim suzlimada, fikirinizi bildirmeyede, movzunu tehlil etmeyede asan olsun. Dostum 2 ildir sevdiyi qizla birgedir. Onlarin cox gozel munasibetleri var, aileleride bilir, dostlar ve tanislarda. Demek olar ki, onlarin arasinda hec bir problem yoxdur. Yalniz onlar gorusmeye baslayandan 2-3 ay kecende dostumun anasina sevdiyi qizin en yaxin refiqesi zeng ederek onun oglunun sevdiyi qizin eseb xesteliyi, qaranliqdan xorxuluq ve hamisindan ciddi olan anadan gelme sonsuz oldugunu bildirmisdi. Dostumun anasi bunlari bir nece aydan sonra ogluna bildirdi. Sozsuz ki, seven insanin agli, derrakesi ve dusuncesi her bir pis seyi redd edir, qebul etmek istemir, sur hisslere tabe olmur. Yalniz dostum hec kime bildirmeden qizin usaqliqdan qeydiyyatda oldugu poliklinikadan ve onu mualice eden hekimlerden bu melumatin dogru oldugunu oyrendi.
Hal-hazirda o qizdan ayrilib...artiq bir nece aydir onlar ayriliblar...ikiside eziyyet cekir...bir-birlerini cox sevirler, amma men dostumu mehz menim dostum olduguna gore yox, yalniz onun ailesini ve arzularini bilerek basa dusurem ve onun o atdimini duzgun qiymetlendirirem. Onun yasli valideyinleri var ve neve gormek arzusuyla yasiyirlar, dostum her zaman 4 usaqi olmagini arzu edirdi...ve birden onun ve ailesinin arzulari bir gunun icinde puc oldu...heyat ele bilki dayanib...her bir aile sok icindedir...en boyuk gunah qizin ailesinde gorurler ki, niye onlar bunu oglannan ve ailesinnen bile-bile gizledirdiler.
Neise...Sizi cox bezdirmiyim oz yazimla, onsuzda bu ele bir agrili heyat tecrubesidir ki, bu haqda yazsam en azi 15-20 sehife alinar.
Size sualim budur: Eger sevdiyiniz insanin ovladi ola bilmezse Siz ne edersiniz ? Sizce bu insanla oz ve ailenin arzularina, isteyine tupurerek ikilikde yasamaq yaxsidir, yoxsa ayrilaraq oz heyatini duzgun ve tamdeyerli qurmaq ? Sevdiyin insanla yasayaraq usaq arzusuna son qoymalisan, bilirsen ki, sevdiyin insan xestedir ve ya bunlarin hamisina dozerek sona geder getmek lazimdir...ne bilim Vallah, hec ozumde bilmirem dostumun yerine olsam ne ederdim...

Diqqetinize ve fikirlerinize gore evvelceden oz tesekkurumu bildirirem !

Hormetle,
Delf giverose.gif

P.s.: Bu movzuya meni Janulka xanum geterdi, ozu de olmasa, bizim sehbetimiz bashqa temada...

• 0

#2 Janulka

Janulka

Житель

• Постояльцы
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,369 posts
  • Time Online: 17m 38s

Posted 06 August 2007 - 01:05 AM

Delf, suppa mövzudur good.gif
Men de bu tipde ehvalat eşitmişem...Ele yeri gelmişken nağıl edim...
Oğlan ve qız olur...Karoçi bir - birilerini sevirler ve aile heyatı qurarlar...İller ötür dünyaya övlad getirmek alınmır...defelerle müayine olunurlar, lakin bir fayda vermir...Axırda qız gördü ki, oğlan övlad isteyir...Oğlanı mecbur etdi ki, II bir yoldaş alsın..Oğlan defelerle razılaşmır...Amma xanımı öz beyendiyi bir qız tapır ve onu öz yoldaşı ile evlendir ve bir evde çooooooooooooooooooooox mehriban yaşayırlar...Ve bunların bir övladı dünyaya gelir...Uşağı olmayan ana ise II xanımdan olan övlada öz övladı kimi qayğı gösterirdi...

Delf, bele bir fikir ortaya çıxır!!! Problem kim terefdendir??? Oğlan terefden olarsa onda nece deyerler ele de ayrılma problmi mence olmayacaq... blink.gif Nu dedi - qodular, filan on mekan...mence aydındır :=)
Lakin problem qadın terefden baş vererse...Her bir kişi isteyir ki, onun yoluna davam edecek öz şexsi övladları olsun...ve saire ve saire...

Eger bizde bele bir problem yaransa...Men kimsesizler evinden özümüze övlad götüredim...Onsuz da bele bir fikrim var flirt.gif

Cavaba geldikde ise...Eger aile heyatı qurduğum şexs siz yazdığınız kimi psix olmasa, problemi sonsuzluq olsun cavabın...Beli razılaşaram :=)

• 0

#3 Mysterious

Mysterious

Пользователь

• Пользователи
  • PipPipPip
  • 246 posts
  • :

Posted 06 August 2007 - 01:09 AM

Maraqli movzudur…yazdiginiz hadiseye munasibetim ferqlidir…eger arada heqiqi sevgi var idise oz ushaqlari olmasa bele kimsesiz ushaq goturub gozel aile qura bilerdiler...ancaq unutmayaq butun nemetleri bize vere Allahdir…belkede Allah qismet ederdi...

“O dedi: ey Rebbim! Zovcem sonsuz bir qadin iken, ozumde qocaligin son heddinde oldugum halda menim ovladim nece ola biler? Melek dedi: Bu, beledir, lakin Rebbin buyurdu: “Bu, menim uchun asandir. Axi evvelce senin ozunu de sen hech bir shey deyilken xelq etmishdim!”(Meryem, 8-9)

Suala geldikde ise razilashardim...
  • 0

#4 Realium

Realium

Immortal Fire

• Активисты
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,195 posts
  • Time Online: 16d 16h 28m 53s

Posted 06 August 2007 - 02:54 AM

Çox çətindir amma mənim buna konkret cavabım var. Heç bir zaman uşağa görə məni sevən və özümün canımdan çox sevdiyim insanı əldən vermərəm. Sevən insanlar bir-birlərinə boşuna demirlər ki, mən sənə görə hər şeydən keçməyə hazıram. Bunu sözdə yox əməldə etmək lazımdır.
  • 0

#5 slaveoftime

slaveoftime

Завсегдатай

• Постояльцы
  • PipPipPipPipPip
  • 587 posts
  • :

Posted 06 August 2007 - 05:08 AM

Sevdiyin insanla qal.Bütün zamanlarda uşaqlar öz valideynlərinin elədiklərini hamısını qaytarmayıb, lazım gələndə onların üzünə də ağ olublar.Mən demirəm ki, müstəqillik pisdir.Düzgün başa düşün.
Sevdiyin insandan yaxın bir kimsə ola bilməz.
  • 0

#6 Klubni4ka

Klubni4ka

Новичок

• Пользователи
  • Pip
  • 19 posts
  • :

Posted 06 August 2007 - 10:35 AM

Men tanıyıram bele bir aile.yaxın qonşumuz idi.uşaqları olmurdu,götürüb saxladılar.Yaxşıdı indi,uşagı da istedikleri kimi böyüdübler.Ama hemişe bele olmur.Nece deyerler gen çox rol oynayır,yaxşı çıxmaya da biler blush.gif bext meselesi.
  • 0

#7 sensitive

sensitive

Бывалый

• Пользователи
  • PipPipPipPip
  • 441 posts
  • Time Online: 51m 45s

Posted 06 August 2007 - 11:07 AM

Men ayrilmazdim. Tebii ki oglanin sechimi de rol oynayir.
  • 0

#8 Sabishka

Sabishka

Пользователь

• Пользователи
  • PipPipPip
  • 188 posts
  • :

Posted 06 August 2007 - 05:47 PM

Цитата(Лабазник @ Aug 4 2007, 07:14 PM) View Post

Haminizi salamlayiram hormetli eylence.az uzvleri !

Size sualim budur: Eger sevdiyiniz insanin ovladi ola bilmezse Siz ne edersiniz ? Sizce bu insanla oz ve ailenin arzularina, isteyine tupurerek ikilikde yasamaq yaxsidir, yoxsa ayrilaraq oz heyatini duzgun ve tamdeyerli qurmaq ? Sevdiyin insanla yasayaraq usaq arzusuna son qoymalisan, bilirsen ki, sevdiyin insan xestedir ve ya bunlarin hamisina dozerek sona geder getmek lazimdir...ne bilim Vallah, hec ozumde bilmirem dostumun yerine olsam ne ederdim...

Diqqetinize ve fikirlerinize gore evvelceden oz tesekkurumu bildirirem !

Hormetle,
Delf giverose.gif

hekayeniz meni chox tesirlendirdi.. axrinci defe bele aglamagim yadima gelmir ... ozumu o qizin yerinde tesevvir eledim sad.gif Allah gostermesin ,bele shey olsa yegin ki ozum hemin oglanin heyatindan chixib gederdim..

Eger sevdiyim yox, sadece ere getdiyim adamdirsa yegin ki, razi olmaram chunki ana olmagi chox isteyirem..Lakin eger kimise bu arzumdan da chox sevsem bu secimim deyisher..

Edited by Sabishka, 06 August 2007 - 05:49 PM.

• 0

#9 Uzaglarda

Uzaglarda

Новичок

• Пользователи
  • Pip
  • 49 posts
  • :

Posted 23 August 2007 - 06:54 AM

Her kese salamlar.Maraqli movzudur.Mende bir ehvalat danismaq isteyirem
Bir qiz sevmediyi biryle aile qurur.(5 il sevdiyi olur qizin,qizi almadigi ucun qiz mecbur olur aciga ve ya bilmirem neyese gore basqasiyla aile qurur) Oqlan qizin qohumu olur.4 il beraber yasayirlar amma qizin usaqi olmur.Problem qizdadir. AMma son 2 ildir muaine olunur. Helkei bir netice vermir.Oqlanin ailesi baxmayaraqki qohumdur. Qizi yola vermirler.Qiz hal hazirda heddinden artig esebidir. hem ozu hemde yoldasi.Ve qiz son zamanlar depresiyaya girir. Her seyin gunahkari oqlanin ailesini gorur. Cunki iki il oqlanin ailesiyle beraber bir evde yasayiblar. Qiza cox eziyyet veribler.Qizin indi artig hekime getmek heveside soyuyub. Heyatina her seye nifret edir.Heddinden artiq cox ana olmaq isteyir. AMMA maliceye baslaya bilmir ele bil el qolunu baqlayiblar. Gunlerin bir gunu qiz yoldasiyla baldizi ve baldizi qiziyla magazinlaere gedibler.BAldizinin qizi yoldasina deyibki, senin arvadin usaq istemir?(BAldizi qizi birinci sinifde ozuyur).Yoldasida bu sozu xanimina deyib. Qizda eseblesib aqlamaqa baslayib.Oqlana deyibki eger sen usaq isteyirsense. Men seni buraxiram ve sene xosbextlik arzulayram.Get basqasiyla evlen xosbesxt ol. Men artiq bele yasaya bilmirem.(yeni oqlanin ailesinin bunlarin sexsi munasibetlerine qarismaqini nezerde tutub).Oqlansa cavabinda deyib ki men seni alanda hec usaq fikirlesmemidim. Seni sevdiyim ucun almisam ve seviremde. Lazim gelse 20 ilde 40 ilde gozdeyerrem. Mene basqasindan usaq lazim deyil.. senden laizmdir.Oqlanin 34 qizin ise 26 yasi var.Qiz sevmeyib evlensede oqlanin indi cox sevir.Ve oqlan yavas yavas valideyiblerinden soyumaqa baslayibki oz xanimini eseblesdirmesin munasibetleri korlanmasin.Mence cox duzgun hereket edib. Cunki ata ana valideyinler seni boya basa catdirsalarda. Artig senin oz ailen olur.Ve aileni kimsenin ayagina vermemelisen, ve valideyinler senin xanimina pislik edirlerse bu o demekdirki sende pislik edirler.... Blkede men neyise duz fikirlesmedim..Sizinde cavablarinizi gozleyirem.....
  • 0

#10 Realium

Realium

Immortal Fire

• Активисты
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,195 posts

Posted 23 August 2007 - 10:10 AM

Mən bir sözü əminliklə deyə bilərəm ki, oğlan çox düz hətəkət edib. Halaldır ona! Çox insan bunu düşünmür, evlənərkən öz xanımına (ifadəmə görə çox üzr istəyirəm) ancaq uşaq hazırlayan maşın kimi baxır, başqa insani hissləri nəzərə almırlar. Bu çox xoşagəlməz bir haldır. Əgər qız o insanı sevməyib evlənibsə, həyat yoldaşının belə bir sözündən və qərarından sonra onu sevməməsi yalnız onun bu hisslərdən xəbəri olmamağını bildirərdi...

Bu həyatda nələr olmur?! blink.gif

• 0

#11 Uzaglarda

Uzaglarda

Новичок

• Пользователи
  • Pip
  • 49 posts
  • :

Posted 23 August 2007 - 11:41 AM

Цитата(Realium @ Aug 23 2007, 03:10 AM) View Post

Mən bir sözü əminliklə deyə bilərəm ki, oğlan çox düz hətəkət edib. Halaldır ona! Çox insan bunu düşünmür, evlənərkən öz xanımına (ifadəmə görə çox üzr istəyirəm) ancaq uşaq hazırlayan maşın kimi baxır, başqa insani hissləri nəzərə almırlar. Bu çox xoşagəlməz bir haldır. Əgər qız o insanı sevməyib evlənibsə, həyat yoldaşının belə bir sözündən və qərarından sonra onu sevməməsi yalnız onun bu hisslərdən xəbəri olmamağını bildirərdi...

Bu həyatda nələr olmur?! blink.gif

Yazinizla tamamile raziyam..Basa dusduyunuze gore cox saqolun... Amma bezen coox az adam basa dusur..Gunahkar qizi gorurler ..
  • 0

#12 icee

icee

Завсегдатай

• Постояльцы
  • PipPipPipPipPip
  • 838 posts
  • :

Posted 23 August 2007 - 01:02 PM

men ise ele du6unurem ki, eger oglan hegigeten de gizi sevirdi, o gerek ele tez ondan ayrilmiyaydi. indiki zamanda u6agi sunni yolu ili de "elemek" olar, ona EKO deyirler, bu barede onlar he4 dani6iblar? axi gizin da hissleri var, o da isteyir ki u6aglari olsun ve sevdiyi adamla ya6asin...

bilmirem, men bu veziyetde neyniyerdim, amma onu bilirem ki tez bazar ayrilmag olmaz, gerek onlar ikise de her 6eyi ol4ub-bi4erdiler, sevgi namine
  • 0

#13 *_NuRaSHkA_*

*_NuRaSHkA_*

Пользователь

• Пользователи
  • PipPipPip
  • 294 posts
  • :

Posted 23 August 2007 - 02:12 PM

Hmm...Men burdaki her 3 hekayeye munasibetimi bildirmek isteyirem...Delf,Janulka ve Uzaqlarda nickli userlerin yazdigi hekayelere...

4 Delf

Evvelce hekayeye gore minnetdaram size giverose.gif
Men oglani anlayiram,4unki biz azerbaycanliyiq ve her birimiz bizim milletin psixologiyasina yaxshi beledik...Bu meselede bashqa bir problem de qizin gizletmeyidir...belke de o oglana bunu bashqalarindan ewitmek daha 4ox tesir edib,neinki qizin sonsuz oldugunu bilmek...wink.gif diger bir terefeden de bezi userler dushune biler ki,qiz sevib itirmekden qorxub oglani buna gore de oglana demeyib...amma men bu fikirle razilawa bilmirem he4 cur...eger men bir oglani seviremse,demeli mene ondan daha yaxin insan yoxdu ve ondan neye gore bele bir weyi gizletmeliyem ki??? ne bilim,Allah oglanin da qizin da komeyi olsun...amma men ne olur-olsun bele bir weyi gizlemezdim...men ayrilardim ozum sevdiyim yox,meni seven ve ele qebul ede bilecek birile evlenerdim...bilmirem belke de bawqa cur ederdim,gerek situasiyani yashayasan reaksiya vermek u4un sad.gif Allah he4 kimi bele bir imtahana 4ekmesin...

4 Janulka

Janka,men o qiz kimi hereket etmezdim... sad.gif 4unki sevdiyimi he4 kimle boluwe bilmerem,ayrilardim,amma he4 kimle boluwmezdim sad.gif

4 Uzaqlarda

Bilirsiniz,Azerbaycan ailelerinin 4oxunda yawanan problemdi gelin qayinana problemleri...bunun yegane gunahkari ve eyni zamanda yegane xilaskari oglandi...ona gore gunahkar ki,oglan balansi saxlamalidi,eger birini o birinin ayagina verirse veziyyet gelib son hedde 4atir ve xilaskar olmaq u4un ikisinden birini silmelidi... sad.gif

Edited by *_NuRaShKa_*, 23 August 2007 - 02:14 PM.

• 0

#14 Realium

Realium

Immortal Fire

• Активисты
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,195 posts

Posted 23 August 2007 - 07:01 PM

Цитата

Bilirsiniz,Azerbaycan ailelerinin 4oxunda yawanan problemdi gelin qayinana problemleri...bunun yegane gunahkari ve eyni zamanda yegane xilaskari oglandi...ona gore gunahkar ki,oglan balansi saxlamalidi,eger birini o birinin ayagina verirse veziyyet gelib son hedde 4atir ve xilaskar olmaq u4un ikisinden birini silmelidi... sad.gif

Nuraş, əgər mümkündürsə mən burada öz etirazımı bildirəcəyəm. Əgər oğlan həm valideyinlərini, həm də həyat yoldaşını sevirsə və bu qərarı vermək məcburiyyətində qalırsa bu o demək deyil hər hansısa birini silməlidir! Əsla! Sadəcə düzgün, balanslaşdırılmış ailə siyasəti qpqrmaq lazımdır. Həm də digər tərəfdən əgər oğlan valideyinlərinə öz fikrini aydın çatdıra bilsə, başa sala bilsə ki, o doğurdan da belə xoşbəxtdir inanmıram ki valideyinləri daha nəsə desin bu barədə, çünki hər bir valideyin də öz övladının xoşbəxtliyi üçün çalışır. Bu onları razı salmasa belə...

Edited by Realium, 23 August 2007 - 07:03 PM.

• 0

#15 MASTER_IER

MASTER_IER

Master of Eylence.AZ

• Новенькие
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,243 posts
  • :

Posted 23 August 2007 - 07:45 PM

Cetin movzudur. Her bir seyi Allah verdiyi kimi, Allah da alir. Her halda az rast gelmemisik ki, 10 il, hetta 20 ilden sonra ovladlari olan aileler var. Allah xeyirlisini qismet etsin insallah.
  • 0

#16 Uzaglarda

Uzaglarda

Новичок

• Пользователи
  • Pip
  • 49 posts
  • :

Posted 24 August 2007 - 06:47 AM

Цитата(icee @ Aug 23 2007, 06:02 AM) View Post

men ise ele du6unurem ki, eger oglan hegigeten de gizi sevirdi, o gerek ele tez ondan ayrilmiyaydi. indiki zamanda u6agi sunni yolu ili de "elemek" olar, ona EKO deyirler, bu barede onlar he4 dani6iblar? axi gizin da hissleri var, o da isteyir ki u6aglari olsun ve sevdiyi adamla ya6asin...

bilmirem, men bu veziyetde neyniyerdim, amma onu bilirem ki tez bazar ayrilmag olmaz, gerek onlar ikise de her 6eyi ol4ub-bi4erdiler, sevgi namine

Onlar Ayrilmayiblarda bir yerdedirler. Hekimler ise EKO-nun heleki mumkun olmadigini deyir.. EKO etmek ucun bezi mualicelerin aparilmasi gerekir.
  • 0

#17 Uzaglarda

Uzaglarda

Новичок

• Пользователи
  • Pip
  • 49 posts
  • :

Posted 24 August 2007 - 06:55 AM

Цитата(Realium @ Aug 23 2007, 12:01 PM) View Post

Nuraş, əgər mümkündürsə mən burada öz etirazımı bildirəcəyəm. Əgər oğlan həm valideyinlərini, həm də həyat yoldaşını sevirsə və bu qərarı vermək məcburiyyətində qalırsa bu o demək deyil hər hansısa birini silməlidir! Əsla! Sadəcə düzgün, balanslaşdırılmış ailə siyasəti qpqrmaq lazımdır. Həm də digər tərəfdən əgər oğlan valideyinlərinə öz fikrini aydın çatdıra bilsə, başa sala bilsə ki, o doğurdan da belə xoşbəxtdir inanmıram ki valideyinləri daha nəsə desin bu barədə, çünki hər bir valideyin də öz övladının xoşbəxtliyi üçün çalışır. Bu onları razı salmasa belə...

Men NURASKAnin yazigiyla tamamile raziyam.. Amma sizin yazinizla yox.Nuraska cox duz yazibki axirda ikisinden birini silmelidir.SIz ise yazmisiniz ki her bir valideyin oz ovladinin xosbextlyin isteyir. Amma bu situatsiyada valideyinler..tam eksine onlarin xosbext yasamasina mane olurlar.Valideyin gorurki onlar usaqsizda xosbextdirler. Bes ne ucun munasibete qarisirlar. Oqlanda ne qeder valideyinlerini sevsede bas veren hadisede de onlari gunahkar gorur. Ona gorede onlari silib oz xanimini tutur..Mence munasibetlerin bu yere gelmesinde oqlanda azacig gunahkardir.Amma en cox sehv addimlar valideyinler terefinden atilib.Oglanin anasinninda 3 il usaqi olmayib ve sonda sozu geden oqlan dunyaya gelib. Uzun muddet gozlediyi ovladina qarsi bu cur hereket duzgun deyil,hem ozude eyni hissleri kecirdiyi ucun gelinini de basa dusmelidir..
  • 0

#18 Realium

Realium

Immortal Fire

• Активисты
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,195 posts

Posted 24 August 2007 - 01:17 PM

Цитата(Uzaglarda @ Aug 23 2007, 11:55 PM) View Post

Men NURASKAnin yazigiyla tamamile raziyam.. Amma sizin yazinizla yox.Nuraska cox duz yazibki axirda ikisinden birini silmelidir.SIz ise yazmisiniz ki her bir valideyin oz ovladinin xosbextlyin isteyir. Amma bu situatsiyada valideyinler..tam eksine onlarin xosbext yasamasina mane olurlar.Valideyin gorurki onlar usaqsizda xosbextdirler. Bes ne ucun munasibete qarisirlar. Oqlanda ne qeder valideyinlerini sevsede bas veren hadisede de onlari gunahkar gorur. Ona gorede onlari silib oz xanimini tutur..Mence munasibetlerin bu yere gelmesinde oqlanda azacig gunahkardir.Amma en cox sehv addimlar valideyinler terefinden atilib.Oglanin anasinninda 3 il usaqi olmayib ve sonda sozu geden oqlan dunyaya gelib. Uzun muddet gozlediyi ovladina qarsi bu cur hereket duzgun deyil,hem ozude eyni hissleri kecirdiyi ucun gelinini de basa dusmelidir..

Əlbətdə, siz mənimlə razı olmaya bilərsiniz, bu sizin fikirinizdir amma bu da mənim subyektiv fikirimdir. Hər halda mən həyatda indiyə kimi gördüklərimə əsaslanaraq bu fikiri deyirəm, əsassız deyil! Valideyin ola bilməz ki, öz övladının xoşbəxtliyini istəməsin, burada çox güman ki, anlaşılmamazlıq olub.
  • 0

#19 Janulka

Janulka

Житель

• Постояльцы
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,369 posts
  • Time Online: 17m 38s

Posted 26 August 2007 - 12:48 AM

Цитата(Uzaglarda @ Aug 23 2007, 11:55 PM) View Post

Nuraska cox duz yazibki axirda ikisinden birini silmelidir.SIz ise yazmisiniz ki her bir valideyin oz ovladinin xosbextlyin isteyir. Amma bu situatsiyada valideyinler..tam eksine onlarin xosbext yasamasina mane olurlar.Valideyin gorurki onlar usaqsizda xosbextdirler. Bes ne ucun munasibete qarisirlar. Oqlanda ne qeder valideyinlerini sevsede bas veren hadisede de onlari gunahkar gorur. Ona gorede onlari silib oz xanimini tutur..

Valideynləri həyatımızdan bir dəfəlik silmək sizcə bu düzgün hərəkətdir??? Hansı ki, analar əziyyətlərə qatlanıb 9 ay öz bətnində məni, sizi, bizi bəsləyir...Dünyaya gətirir, bizim qaydımıza qalır, bizi əzizləyir, ilk sözümüzü, hər bir cümlələrimizi, ilk addımlarımızı, xoşbəxt anları yaddaşlarında saxlayıb biz böyüyəndə bizə şirin - şirin nağıl edir bizdə qəh - qəhə ilə gülüb deyirik ki, ana, ata, doğurdan elə etmişik??? hər gün məktəbə gedəndə səhər - səhər hamıdan öncə durub bizə səhər yeməyi hazırlayır, bizim əyin - başımızı təmiz saxlayır, məktəbdən sonra bizim dərslərimizlə məşğul olur, gece yatanda körpə balasının üstünü bərk - bərk örtür, gecələr durub üstümüzü açıq görəndə tez qaçıb yorğanı yerdən götürüb üstümüzə sərir, gecədən günorta yeməyi bişirir ki, körpə balası evə gələndə yemək hazır olsun və sairə və sairə...Həmçinin atalar...Bizimlə daima fəxr edir ki, övladım var, bizim rahatlığımız üçün əlində gələni edir, qazanır, evə bir loxma tikə gətirir ki, ailəm ac qalıb ehtiyac içində olmasın və isə və isə..Bu haqqda çoooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooox danışmaq olar...
Budurmu bizim onlara qarşı hörmətimiz, budurmu onlara qarşı dediyimiz ÇOX SAĞOL??? Bəəs onların haqları bizim üzərimizdə deyilmi ??? Sizcə bu alçaqlıq deyil - kiməsə görə öz valideynlərindən imtina edəsən???Hansı ki, o valideyn üçün həyatımın bütün saatlarını, dəqiqələrini, saniyələrini borcluyuq!!! Heç vaxt onların bizim üçün etdiyi qayğıların əvəzini çıxa bilməyəcəm!!!Buna nə qədər çalışsamda!!! Hər - halda etməyə çalıacam!!!
Kim deyir ki, ikisindən birini seçməliyik mütləq!!! XEYR!!! Bu ilk növbədə insana yaraşan hərəkət deyil!!! Sadəcə bunu layiqincə başa salmağa çalışmaq lazımdır...

• 0

#20 Uzaglarda

Uzaglarda

Новичок

• Пользователи
  • Pip
  • 49 posts
  • :

Posted 27 August 2007 - 07:27 AM

Цитата(Janulka @ Aug 25 2007, 05:48 PM) View Post

Valideynləri həyatımızdan bir dəfəlik silmək sizcə bu düzgün hərəkətdir??? Hansı ki, analar əziyyətlərə qatlanıb 9 ay öz bətnində məni, sizi, bizi bəsləyir...Dünyaya gətirir, bizim qaydımıza qalır, bizi əzizləyir, ilk sözümüzü, hər bir cümlələrimizi, ilk addımlarımızı, xoşbəxt anları yaddaşlarında saxlayıb biz böyüyəndə bizə şirin - şirin nağıl edir bizdə qəh - qəhə ilə gülüb deyirik ki, ana, ata, doğurdan elə etmişik??? hər gün məktəbə gedəndə səhər - səhər hamıdan öncə durub bizə səhər yeməyi hazırlayır, bizim əyin - başımızı təmiz saxlayır, məktəbdən sonra bizim dərslərimizlə məşğul olur, gece yatanda körpə balasının üstünü bərk - bərk örtür, gecələr durub üstümüzü açıq görəndə tez qaçıb yorğanı yerdən götürüb üstümüzə sərir, gecədən günorta yeməyi bişirir ki, körpə balası evə gələndə yemək hazır olsun və sairə və sairə...Həmçinin atalar...Bizimlə daima fəxr edir ki, övladım var, bizim rahatlığımız üçün əlində gələni edir, qazanır, evə bir loxma tikə gətirir ki, ailəm ac qalıb ehtiyac içində olmasın və isə və isə..Bu haqqda çoooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooox danışmaq olar...
Budurmu bizim onlara qarşı hörmətimiz, budurmu onlara qarşı dediyimiz ÇOX SAĞOL??? Bəəs onların haqları bizim üzərimizdə deyilmi ??? Sizcə bu alçaqlıq deyil - kiməsə görə öz valideynlərindən imtina edəsən???Hansı ki, o valideyn üçün həyatımın bütün saatlarını, dəqiqələrini, saniyələrini borcluyuq!!! Heç vaxt onların bizim üçün etdiyi qayğıların əvəzini çıxa bilməyəcəm!!!Buna nə qədər çalışsamda!!! Hər - halda etməyə çalıacam!!!
Kim deyir ki, ikisindən birini seçməliyik mütləq!!! XEYR!!! Bu ilk növbədə insana yaraşan hərəkət deyil!!! Sadəcə bunu layiqincə başa salmağa çalışmaq lazımdır...

Birincisi kimese gore imtina etmir!Oz xanimina gore imtina edir.SIzin bilmediyiniz bezi seylere aciqliq getirmek isterdim.Bir gun gece yari qizin yoldasi kecinib.15 degige terpenmeyib. Qiz ele bilib yoldasi olub.Oqlan bum buz olub ve tamamile goyerib.Qiz o qeder qisgirib ki seheri sesi bele cixmirdi.QIz onu ele gorunce casib ne edeceyini bilmeyib oqlan gili yigib. Valideyinlerine hadiseni anlatib,onlarsa cavabinda deyiblerki bizi niye yiqirsan hekime zeng et... QIz deyib telefonumuzda pul yoxdur ikimizinde.. Onlar ise cavabinda sos pulsuzdur deyibler.Gelmek bir yana qalsin ne seherisi gun ne ertesi gun yigib oyrenmeyiblerki oqlumuz nece oldu...Bu valideyinlere hormet etmek lazimdir sizce?????Oqlanin yaninda xanimi olub ve seherecen yatmayib!!! Buna benzer ve saire hadiseler coxdur...Gunlerin bir gunu ise ikiside duz 4 ay issiz qaliblar.15 deqiqelik mesafede yasayan valideyin ne zeng edib ne de getirib corek pulu verib genc aileye.QIzin ise anasi(o da yasli issiz qadindir)pensiyasini alib yemek icmek alib qizina qis ayinda qatarla gonderib. Butun yemekleri don vurub ve onlar o terevezi ele don vurmus yeyibler.Bele halda hemen ata anaya hormet etmek olar sizce??? Men onlara nifret edirem!!!!!Bir seyide qeyd etmek isterdim ki,oqlan gil basqa olkede yasayirlar.Qizi ise bakidan alib apariblar.Qizin xarici olkede onlardan basqa qohumu, tanidigi olmayib.Indi siz deyin kim haqlidir kim haqsiz

• 0

0 user(s) are reading this topic

members, guests, anonymous users