Jump to content

- - - - -

Интервью #41 - HİRA

• This topic is locked This topic is locked
108 replies to this topic

#21 HIRA

HIRA

Бывалый

• Пользователи
  • PipPipPipPip
  • 309 posts
  • :

Posted 25 October 2008 - 05:57 PM

Цитата(Кошка @ Oct 24 2008, 09:21 PM) View Post

HIRA, saqol canim pis deyilem shukur Allaha. Suallarivi burda vere bilmezsen, istesen menim intervyumda verersen. Kechek suala....daha dogrusu suallara :
1. Optimist, realist, pisimist - bunlarin hansi sene yaxindir?
2. Neche ildirki vertual heyatda varsan?
3. Ozuve hansi suali tez-tez verirsen?
Opdum seni, airkiss.gif ozuve yaxshi bax. Allah amaninda! bye.gif

1. Optimistem ve realistem. Pessimizm menden cox uzaqdir.

2. 1 il bir neche ay olmalidi.

3. “Ne ucun” , “niye ki” suallari verirem. Amma ozume yox bashqalarina:)
Ozumu sadece hesaba cekmeyi xoslayiram. Bu gun ne etdim? Hansi hara yazildi?smile.gif
Allah amanında.
bye.gif

Edited by HIRA, 25 October 2008 - 05:59 PM.

• 0

#22 MASTER_IER

MASTER_IER

Master of Eylence.AZ

• Новенькие
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,243 posts
  • :

Posted 26 October 2008 - 11:28 AM

Salam aleykum, Möminə Xatun... eeee... Möminə Hira. smile.gif

Uşaqlıq xətirələrindən nəyi bizimlə bölüşə bilərsən?
  • 0

#23 NuRR

NuRR

Посетитель

• Пользователи
  • PipPip
  • 90 posts
  • :

Posted 26 October 2008 - 04:57 PM

Salam..Evvela seni tebrik eleyirem ki....Eziz Hira cox isteyerdim ki,sene ilk de olmasa kas 2-ci suali ozum vermis olardim amma hacandandir gele bilmediyim ucun hele yeni gordum ki,sene intervyu acilib..ne ise Sualim:Gun erzinde nece saat elmle mesgul olursan?Bes dini kitablar ve.s yeni dini oyrenmek ucun ne qeder vaxt serf edirsen?Hec muqayise etmisenmi?.....Allah amaninda....
  • 0

#24 slav_fgod

slav_fgod

Посетитель

• Пользователи
  • PipPip
  • 62 posts
  • :

Posted 26 October 2008 - 07:41 PM

Salam HIRA xanim. Size ilk sualim budur ki, hansi sahe uzre tehsil alirsiz? Ixtisasiniz ve ya gelecek ixtisasiniz nedir?
Bes EYLENCE ile tanisliginiz nece olub? Evvelceden tesekkurler.
  • 0

#25 sapsan

sapsan

ayıq qafil

• Постояльцы
  • PipPipPipPipPip
  • 837 posts
  • Time Online: 9h 32m 19s

Posted 27 October 2008 - 07:01 AM

hörmətli Hira,
ədəbiyyata olan marağınız ve ədəbiyyat mövzularında aktivliyiniz təqdirə layiqdir..
Sualım belədir -> bu marağa səbəb nədir və nə zamandan meydana gəlib bu maraq sizdə?

• 0

#26 els

els

Посетитель

• Пользователи
  • PipPip
  • 86 posts
  • :

Posted 27 October 2008 - 08:08 AM

Цитата(HIRA @ Oct 25 2008, 08:44 PM) View Post

Seytan her zaman yolumuzun ustundedir. Men din yolundayamsa o demek deyil ki, seytan menim qelbime girmir. Sadece heqiqi muselman seytani ve nefsini taniyir ve 2 en boyuk dusmeni oldugunu bilir

sizcə elə bir adam varmi ki , onu şeytan görəndə qaçır ?

• 0

#27 HIRA

HIRA

Бывалый

• Пользователи
  • PipPipPipPip
  • 309 posts
  • :

Posted 27 October 2008 - 08:36 AM

Цитата(MASTER_IER @ Oct 26 2008, 02:28 PM) View Post

Salam aleykum, Möminə Xatun... eeee... Möminə Hira. smile.gif

Master aleyke salam. Deyesen, darixmisan Naxcivan uchun))

Цитата(MASTER_IER @ Oct 26 2008, 02:28 PM) View Post

Uşaqlıq xətirələrindən nəyi bizimlə bölüşə bilərsən?

Ne danishim…..hmmm…
Xala-bibi ushaqlari ile birlikde oynamagi cox sevirdim. En sevdiyimiz oyun ise verilish duzeltmek idi. Amma bir etiraf edim, indi de baxanda o verilishlere gorurem ki, hazirki tv aparicilarindan daha yaxshi idi bizim chekdiyimiz verilishler. Ozumuzun operatorumuz, studiyada qonagimiz, aparici men biggrin.gif(qohum ushaqlarin icinde yasca en boyuk men idim), studiaya zengler filan... bir sozle alem idi)))

Cox aglagan, deccel ushaq olmusham ))))Cershenbe bayramlarinda metbexde dosheme yanmasin deye plastmas qabin icinde ocaq yandirmishiq qaqashimla ki, guya bayram edirik, plastmas da yanib yapishmishdi doshemeye)))) Yaxshi ki, vaxtinda xeber tutub boyuk bir felaketin qarshisini aliblar.

Bize kim qonag gelirdise yalvarirdim, ağlayırdım ki, getme qal bizde, ozumuz de hara getsek orda qalmaq ucun aglayirdim)))) Cox da qonagseven olmusham tongue.gif
Mekteb illeri qacha-qovla yadimda qalib. Cunki paralel olaraq elave musiqi mektebine ve reqse getmishem. Bu da cox agir idi. O vaxtlar belke de bu agirligi hiss etmirdim, indi hiss edirem
, musiqi ve reqs derslerinin evezine choxlu “7 shushe”, “ortada qaldi” oynaya bilerdim lol.gif
O illere qaytardigin ucun COOOX SAG OOOL.

• 0

#28 HIRA

HIRA

Бывалый

• Пользователи
  • PipPipPipPip
  • 309 posts
  • :

Posted 27 October 2008 - 09:22 AM

Цитата(NuRR @ Oct 26 2008, 07:57 PM) View Post

Salam..Evvela seni tebrik eleyirem ki....Eziz Hira cox isteyerdim ki,sene ilk de olmasa kas 2-ci suali ozum vermis olardim amma hacandandir gele bilmediyim ucun hele yeni gordum ki,sene intervyu acilib..ne ise Sualim:Gun erzinde nece saat elmle mesgul olursan?Bes dini kitablar ve.s yeni dini oyrenmek ucun ne qeder vaxt serf edirsen?Hec muqayise etmisenmi?.....Allah amaninda....

Aleyki salam baci. Gozlerim seni axtarirdi forumda )) Yaxshi ki, geldin ve xosh geldin.
Eybi yox, mence suali verme sirasi ele de önemli bir şey deyil.
Elm öyrenmeye çox hevesliyem (hem dini, hem dünyevi). Saatını deqiq deye bilmerem, baxir gune.. Ele olur 1-2 saat, ele olur 4-5, ele de olur bir de saata baxiram ki, artiq yatmaq vaxtidi)) Amma meselen, ele dünen 4 yeni kitab (1 elmi, 3 dini) almışam oxumaq üçün. Elmi jurnallara oxuyuram. Gun erzinde yeni hec ne oyrenmemishemse, hemin gunumu itirilmish hesab edirem. İslam ise menim butun heyatimi ehate edir. Masinda yol gediremse ureyim zikr edir Allahi. Herden olur, masinda hansisa musiqi dinleyirler. Men de mane olmaq istemirem deye oz telefonumda oz mahnilarima qulag asiram “naushnikle”.
Teshekkurler.ALLAH amanında

• 0

#29 HIRA

HIRA

Бывалый

• Пользователи
  • PipPipPipPip
  • 309 posts
  • :

Posted 27 October 2008 - 09:28 AM

Цитата(slav_fgod @ Oct 26 2008, 10:41 PM) View Post

Salam HIRA xanim. Size ilk sualim budur ki, hansi sahe uzre tehsil alirsiz? Ixtisasiniz ve ya gelecek ixtisasiniz nedir?
Bes EYLENCE ile tanisliginiz nece olub? Evvelceden tesekkurler.

Aleyke salam. Xarici dil üzre tehsilimi bu il bitirmishem. Hazırda magistratura I kursdayam.
Google-dan bashqa nese axtarirdim, eylenceni tapdim.
Teshekkur edirem suallara gore.

Edited by HIRA, 27 October 2008 - 09:41 AM.

• 0

#30 HIRA

HIRA

Бывалый

• Пользователи
  • PipPipPipPip
  • 309 posts
  • :

Posted 27 October 2008 - 09:50 AM

Цитата(sapsan @ Oct 27 2008, 10:01 AM) View Post

hörmətli Hira,
ədəbiyyata olan marağınız ve ədəbiyyat mövzularında aktivliyiniz təqdirə layiqdir..
Sualım belədir -> bu marağa səbəb nədir və nə zamandan meydana gəlib bu maraq sizdə?

Düşünürem ki, mütalie gözel eylencedir, zövq verir ve eyni zamanda elm menbeyidir.Birini de deyim. Mövzu haram deyilse ve Allahı xatirladırsa ibadetdir.
Biz terefde filoloqlar çoxdu. Doğulduğum torpağın da tesiri ola biler. Bir de mektebde edebiyyat müellimeme olan mehebbetin tesiri…Allah ondan razı olsun.
Klassik edebiyyata meylim ise İslama gelenden sonra artib.

• 0

#31 HIRA

HIRA

Бывалый

• Пользователи
  • PipPipPipPip
  • 309 posts
  • :

Posted 27 October 2008 - 10:17 AM

Цитата(els @ Oct 27 2008, 11:08 AM) View Post

sizcə elə bir adam varmi ki , onu şeytan görəndə qaçır ?

Beli var. İnsan nefsini temizlemekle ele bir meqama chata biler ki, seytan onu harda gorse qachar. Peygamberler, mesumlarimiz, saleh bendeler, mütteqiler, övliyalar var ki, seytan onlardan umidini uzub. Teessuf ki, bele biri heyatda qarshima cixmayib.
Sonra Seytanin hiyleleri (Muhyiddin Arabi) kitabinda peygamberimiz (saas) seytandan sorusur ki :

Yaxşı bes Eli barədə nə deyə bilərsən.? - Ax... Kaş onun əlindən qurtara bilərdim. O özbaşına qalsa, və məndə özbaşına qalsam, O məndən əl çəkə məndən ondan əl çəkəm. Mən ondan əl çəkərəm , amma o məndən əl çəkməz.

Edited by HIRA, 27 October 2008 - 10:20 AM.

• 0

#32 els

els

Посетитель

• Пользователи
  • PipPip
  • 86 posts
  • :

Posted 27 October 2008 - 10:49 AM

Цитата(HIRA @ Oct 27 2008, 01:17 PM) View Post

Beli var. İnsan nefsini temizlemekle ele bir meqama chata biler ki, seytan onu harda gorse qachar. Peygamberler, mesumlarimiz, saleh bendeler, mütteqiler, övliyalar var ki, seytan onlardan umidini uzub. Teessuf ki, bele biri heyatda qarshima cixmayib.
Sonra Seytanin hiyleleri (Muhyiddin Arabi) kitabinda peygamberimiz (saas) seytandan sorusur ki :

Yaxşı bes Eli barədə nə deyə bilərsən.? - Ax... Kaş onun əlindən qurtara bilərdim. O özbaşına qalsa, və məndə özbaşına qalsam, O məndən əl çəkə məndən ondan əl çəkəm. Mən ondan əl çəkərəm , amma o məndən əl çəkməz.

Maraglidir.

Bes peygemberimiz(sas) tekce Eli barede sorushub ondan? bashgalari haqqinda he4ne demeyib ?
  • 0

#33 Мескалин

Мескалин

Пользователь

• Пользователи
  • PipPipPip
  • 100 posts
  • :

Posted 27 October 2008 - 12:28 PM

Цитата(HIRA @ Oct 25 2008, 08:44 PM) View Post

Evveller heyat ucun oz prinsiplerim var idi. Ona gore hell edirdim her sheyi. Sonra Islami tapdim ve dusunmurem ki, islam varken men hansisa yeni bir yol axtarishinda olum ve o yol daha mukemmel olsun. Islam en gozel, temiz, saglam, qusursuz, ali heyat terzidir.
Men islam adli yola cixmaq ucun cigir acha bilerem kim ucunse. Hetta belke de cigirdan da kicik bir yol. O da mutleq Allahin izniyle.
Seytan her zaman yolumuzun ustundedir. Men din yolundayamsa o demek deyil ki, seytan menim qelbime girmir. Sadece heqiqi muselman seytani ve nefsini taniyir ve 2 en boyuk dusmeni oldugunu bilir

Allah amaninda

قbilirsen şeytan hansı gelblere girir?
o gelblereki orda boş yer var.
menin gelbim tamamiyle ALLAXINDIR,
menim gelbimde boş yer yoxdur!!!!!!!!!!!!
BOŞ YER OLMAYAN HALDA O HARA GİREÇEK?
bye.gif
UĞURLAR SENE.....................
............................................................
  • 0

#34 MASTER_IER

MASTER_IER

Master of Eylence.AZ

• Новенькие
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,243 posts
  • :

Posted 27 October 2008 - 12:42 PM

Цитата(HIRA @ Oct 27 2008, 11:36 AM) View Post

Master aleyke salam. Deyesen, darixmisan Naxcivan uchun))

Hee... yaman darixmisam smile.gif Emoglunun toyuna da gedemmemise, voobse tustum tepemden cixir smile.gif

Bize kim qonag gelirdise yalvarirdim, ağlayırdım ki, getme qal bizde, ozumuz de hara getsek orda qalmaq ucun aglayirdim)))) Cox da qonagseven olmusham tongue.gif

Kopya mən lol.gif Dərsdən evə gəlirdim, qapını yavaş döyürdüm ki, eşitməsinlər. Sonra düşürdüm qonşuya. smile.gif 2 saat sonra anam zəng edirdi ki, oğlum sizdə deyil? Naxadu zibilin üstü açılırdı lol.gif Evdə deyirdim ki, vallah, billah qapını döydüm açmadız, elə bildim evdə yoxsuz. lol.gif Bəlkə də tək uşaq olmaqdan irəli gəlirdi bu.

O illere qaytardigin ucun COOOX SAG OOOL.

Sən də sağ ol ki, bizimlə bölüşdün gözəl günlərini. Allah hər zaman gözəl günlər qismət etsin.

Hansı musiqi alətində ifadə edirsən? Professionala yaxın, yoxsa elə-belə? Hər halda musiqi məktəbinə getmisən, pis olmamalıdır. smile.gif

Edited by MASTER_IER, 27 October 2008 - 12:43 PM.

• 0

#35 HIRA

HIRA

Бывалый

• Пользователи
  • PipPipPipPip
  • 309 posts
  • :

Posted 28 October 2008 - 08:18 AM

Цитата(els @ Oct 27 2008, 01:49 PM) View Post

Maraglidir.

Bes peygemberimiz(sas) tekce Eli barede sorushub ondan? bashgalari haqqinda he4ne demeyib ?

Xeyr, peygamberimiz (saas) tekce hz Eli (e) haqqinda yox, cox suallar verib seytana ve cavablar da bizler ucun cox ibretamizdir.
Men o hisseni ona gore sitat getirdim ki, hem movzuya uygun idi, hem de hz Elini sevmeyen muselman yoxdur. Bir insan ki tekce sheytana yox, "Dunya, seni 3 talaqla boshadim" deyerek nefsine de qalib gelib
Bu linkden yukleye bilersiz
http://www.boxca.com...yleleri.rar.htm

Цитата(Мескалин @ Oct 27 2008, 03:28 PM) View Post

قbilirsen şeytan hansı gelblere girir?
o gelblereki orda boş yer var.
menin gelbim tamamiyle ALLAXINDIR,
menim gelbimde boş yer yoxdur!!!!!!!!!!!!
BOŞ YER OLMAYAN HALDA O HARA GİREÇEK?
bye.gif
UĞURLAR SENE.....................
............................................................

Heqiqeten sheytani ozunden bu qeder uzaqlashdira bilmisense ehsen sene. Boyuk qelebedir. Onda senin etdiyin gunahlar yalniz nefsinin tesiri iledir. Eger nefsine de qalib gelmisense, onda mende bele bir sual yaranir. Sen mesumsan?
Sene de ugurlar ve tesekkurler:)

• 0

#36 HIRA

HIRA

Бывалый

• Пользователи
  • PipPipPipPip
  • 309 posts
  • :

Posted 28 October 2008 - 08:38 AM

Цитата(MASTER_IER @ Oct 27 2008, 03:42 PM) View Post

Hee... yaman darixmisam smile.gif Emoglunun toyuna da gedemmemise, voobse tustum tepemden cixir smile.gif

Ay Master, bes demirsen ki, birden emioglun da senin toyuna gelmez??

Kopya mən lol.gif Dərsdən evə gəlirdim, qapını yavaş döyürdüm ki, eşitməsinlər. Sonra düşürdüm qonşuya. smile.gif 2 saat sonra anam zəng edirdi ki, oğlum sizdə deyil? Naxadu zibilin üstü açılırdı lol.gif Evdə deyirdim ki, vallah, billah qapını döydüm açmadız, elə bildim evdə yoxsuz. lol.gif Bəlkə də tək uşaq olmaqdan irəli gəlirdi bu.

Ushaqda ferasete baxaaa. Hamini aldadib. blink.gif smile.gif
Allah seni guldursun.

Hansı musiqi alətində ifadə edirsən? Professionala yaxın, yoxsa elə-belə? Hər halda musiqi məktəbinə getmisən, pis olmamalıdır. smile.gif

Pianinoda ifa ederdim. Indi hec bir ishe yaramir. Cunki onun elinden ellerim cox agriyib, indi de qoy o hesret qalsin))) Amma teessuf ki, ela qiymetlerle bitirmishdim….
  • 0

#37 Мескалин

Мескалин

Пользователь

• Пользователи
  • PipPipPip
  • 100 posts
  • :

Posted 28 October 2008 - 03:15 PM

Цитата(HIRA @ Oct 28 2008, 11:18 AM) View Post

Xeyr, peygamberimiz (saas) tekce hz Eli (e) haqqinda yox, cox suallar verib seytana ve cavablar da bizler ucun cox ibretamizdir.
Men o hisseni ona gore sitat getirdim ki, hem movzuya uygun idi, hem de hz Elini sevmeyen muselman yoxdur. Bir insan ki tekce sheytana yox, "Dunya, seni 3 talaqla boshadim" deyerek nefsine de qalib gelib
Bu linkden yukleye bilersiz
http://www.boxca.com...yleleri.rar.htm

Heqiqeten sheytani ozunden bu qeder uzaqlashdira bilmisense ehsen sene. Boyuk qelebedir. Onda senin etdiyin gunahlar yalniz nefsinin tesiri iledir. Eger nefsine de qalib gelmisense, onda mende bele bir sual yaranir. Sen mesumsan?
Sene de ugurlar ve tesekkurler:)

bilirsen,nefsi oldürmek olmaz!
bir uzag gormüş adam demişdir-
nefsine galib gel,onu ozüne tabe et.Eger sözüne gulag asmırsa,onu aç goy,yemeksiz goy,ona açlıg susuzlug dersini ver,onu dizleri üstüne goy.AMMA ÖLDÜRME,CÜNKİ NEFSİNDE BU XEYATDA ALAÇAGI ŞEYLER VAR.
ONU OLDÜRSEN İBADET ETMEYE GÜÇÜN OLMAZ!
...............................
MEN,XER AY-5 GYN NEFSİME AÇLIG,SUZUZLUG DERSİNİ VERİREM.
............................................
men dir defe 3 gün xecne yemedim,icmebim.
ve gordümki mende nefsimle bir yerde ölörem....
..........................................................................
nefsi öldörmek olmaz.
thankyou.gif
  • 0

#38 MASTER_IER

MASTER_IER

Master of Eylence.AZ

• Новенькие
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,243 posts
  • :

Posted 28 October 2008 - 08:06 PM

Цитата(HIRA @ Oct 28 2008, 11:38 AM) View Post

Ay Master, bes demirsen ki, birden emioglun da senin toyuna gelmez??

Pianinoda ifa ederdim. Indi hec bir ishe yaramir. Cunki onun elinden ellerim cox agriyib, indi de qoy o hesret qalsin))) Amma teessuf ki, ela qiymetlerle bitirmishdim….

Müəyyən şəxsi səbəbdən idi, ona görə başa düşdü. Amma atam getmişdi, mənim əvəzimdən də oynadı. smile.gif

Hər dəfə bu piano mövzusu gələndə məni ağlamaq tutur da. smile.gif Bəlkə də Azərbaycanda qızların 90%-i piano təhsili alıb, amma heç 1%-inin də indi həvəsi yoxdu ifa etməyə. Elə onlardan ikisi mənim dayıqızlarım. smile.gif Əlimə fürsət düşmüşkən, canlı yayımda onlara salam deyirəm. smile.gif Amma mən yazıq piano təhsili almamışam (atam pianonu qız musiqi aləti hesab edir mad.gif , o vaxt ağlım kəsmirdi ki, deyim ən böyük pianoçular kişilər arasından çıxıb. ) Buna baxmayaraq çox yaxşı musiqi duyumum var, ona görə özüm pianonu öyrənmişəm (p.s. dayıqızlarımın sevmədiyi pianoda blum.gif ) Di gəl ki, bizim evdə piano yoxdu. cray.gif Dəlisiyəm də pianonun. İnşallah qismət olsa, mütləq sintezator alacam. İstedad batır gedir eee... lol.gif

Başqa nələri özünə həsrət qoymusan? smile.gif
  • 0

#39 HIRA

HIRA

Бывалый

• Пользователи
  • PipPipPipPip
  • 309 posts
  • :

Posted 29 October 2008 - 01:17 PM

Elbette, Meskalin. Nefsimizin de bizim uzerimizde haqqı var. Bele ki, yatmaq isteyende yatmaliyiq, yemek isteyende yemeliyik ve s. Sadece halal cercivesinde. Su halaldir , amma heddinden artiq icildikde ziyan olur. Insan saglamligina ziyan veren her shey haramdi. Ve yaxud da donuz eti haramdir, amma zeruretde yeyilmesine icaze var. Basqa cox misal gostermek olar.
P.S. Nefsime acliq susuzluq dersi verirem deyende oruc tutmagi nezerde tutursan, yoxsa butun gun erzinde qidadan imtina edirsen?

• 0

#40 els

els

Посетитель

• Пользователи
  • PipPip
  • 86 posts
  • :

Posted 29 October 2008 - 01:23 PM

Цитата
amma heddinden artiq icildikde ziyan olur

Bir inci safligi varsada suda , artiq ichilende derd verer o da !
Nizami Gencevi

Edited by els, 29 October 2008 - 01:24 PM.

• 0

0 user(s) are reading this topic

members, guests, anonymous users