Jump to content

- - - - -

Интервью #43 - bakinka_v_NY

• You cannot reply to this topic
234 replies to this topic

#101 S_e_v_a_

S_e_v_a_

Новичок

• Пользователи
  • Pip
  • 12 posts
  • :

Posted 09 April 2008 - 09:36 PM

seni en cox ne esebleshdire biler?
  • 0

#102 Namelum_mikrob

Namelum_mikrob

Бывалый

• Пользователи
  • PipPipPipPip
  • 341 posts
  • :

Posted 09 April 2008 - 11:31 PM

Bakinka Azerbaycana donmek fikrn var???? heart.gif ne vaxtsa aileni goturub geri donersen
???
  • 0

#103 S_e_v_a_

S_e_v_a_

Новичок

• Пользователи
  • Pip
  • 12 posts
  • :

Posted 10 April 2008 - 04:06 PM

Bakinka,buralara ne vaxt gelmek fikrin var? bye.gif
  • 0

#104 xatun

xatun

Пользователь

• Пользователи
  • PipPipPip
  • 101 posts
  • :

Posted 11 April 2008 - 10:43 AM

Bakinka xanim Bakida en cox xoshladiginiz yerler haradi?
  • 0

#105 Zeyd_Kamikadze

Zeyd_Kamikadze

Новичок

• Пользователи
  • Pip
  • 1 posts
  • :

Posted 11 April 2008 - 06:12 PM

Salam olsun her kese,oncelikle bildirmek isterdim ki men bu forumda tezeyem ve ilk olaraq bura gelib cixdim)ancaq coox xosuma geldi cunku xaricide yashayan Azerbaycan turku olan her bir insan haqqinda nelerise bilmek mene xoshdur,sizden bir nece shey sorushmaq isterdim yazdiqlarinizi oxudum deyirdiniz ki,NY-da Azerbaycan ucun mueyyen ishler gormusunuz ve anladigim qederi ile siz Sovetlerde tehsil almisiniz,maraqlidir ki bes orda siz Azerbaycanliliq yoxsa ortaq ideamiz olan Turkculukdur yeni bildiyiniz kimi hal hazirda Turkculuk boyuk olcude irelileyim deyesen hetta Miledi NY -da Bozqurdcudur.Bes siz hec orda Bozqurdculuq (ha bozqurdculuq deyende siyaset veya partiya filan nezerde tutmuram) ve ya Turkclukle bagli bir sheyler etmisiniz????cavab verseniz cox sevinerdim.Tanri Turku Qorusun !!!
  • 0

#106 bakinka_v_NY

bakinka_v_NY

Завсегдатай

• Постояльцы
  • PipPipPipPipPip
  • 572 posts
  • :

Posted 13 April 2008 - 02:02 AM

Цитата(MASTER_IER @ Apr 6 2008, 11:38 PM) Просмотреть Сообщение

Bibişka, tək qalanda nə haqqında düşünürsən?

Bir də ki, Namelum Mikroba verdiyim sualı sənə də vermək istərdim. Həyat səndən nəyi alıb və məhz onun əvəzində nəyi verib?

tek qalanda mamami dushunurem,bacim qizlarini dushunurem-onlari nece sevindirim,ne alim xoshlarina gelsin.Ancaq en chox dushunduyum oqlum,onun heyati,onun geleceyidir.

Heyat menden neyi alib....en vacib atami alib,menim hay-kuyumu alib(deyilenlere gore chox shen insan idim,indi bir az sakitleshmishem),cavanliqimi alib....bir az da saqlamliqimi(
Evezinde verdiyi-menim heyatimin menasi oqlum,sinaqlardan kechmish ailem,dost ve qohumlar arasinda hormetim,oqlumun yad bir olkede hech kesden asili olmadan oz geleceyini qura bileceyine umidim ve ,chox semimi deyirem,Eylencede tanidiqim ve hormet etdiyim genclerle DOSTLUQum

Цитата(Le Chevalier @ Apr 7 2008, 04:54 PM) Просмотреть Сообщение

hansı cins it sizin xoşunuza gəlir? )

Dvornyajka. Baqimizda bir denesi var-Kreyzi,3 gunluyunden bizdedir.Vallah bir xanim-xatin ushaqliqi olub ki en bahali cins itler hesed aparardilar)

Цитата(Sun_Set @ Apr 8 2008, 08:31 PM) Просмотреть Сообщение

ozunu dostlarin u4un yaxwi dost oldugunu sayirsan?

Dostum ele de chox deyil,ancaq dostlarim uchun az qala canimi da vererem

Цитата(SaintRush @ Apr 8 2008, 10:05 PM) Просмотреть Сообщение

Bakinka xanım,

BAKI-nın dadını Nyu-York verir?
Latın şrifləri ilə!

Qetiyyen!!! Demirem ki NY pisdir ve ya burada gunum pis kechir.Sadece olaraq muqayise etmek mumkun deyil.

Цитата(MiNiSH @ Apr 9 2008, 04:39 PM) Просмотреть Сообщение

bakinka,mamani ve bacini chixmaq sherti ile bakida en chox kimin uchun darixirsan? dance3.gif

bacim qizlari uchun,sonra orada bir "balaca arvad" var onunchun...bir de bacimin eri uchun,osobenno onun sifeti donende lol.gif

Цитата(Realium @ Apr 9 2008, 11:04 PM) Просмотреть Сообщение

Bakinka, övladın başqa dinə və ya dinsiz bir cərəyana sitayiş edən qızla evlənmək qərarına gələrsə bir valideyin kimi münasibətin necə olardı?

Men tanidiqim butun dinlere hormet edirem,ancaq oz dinimizi sevirem.Ona gore de oqlum ele birisini sevseydi,onun xoshbextliyi namine he deyerdim,amma ureyimde yene ozumuzunkunu arzulayardim.Shukur ki Allah arzumu eshidib,oqlumun sevgilisi oz azerimiz,oz muselmanimizdir)))

Цитата(S_e_v_a_ @ Apr 10 2008, 12:36 AM) Просмотреть Сообщение

seni en cox ne esebleshdire biler?

Menim inandiqim adamin uzume gulub,mene quyu qazmasi

Цитата(Namelum_mikrob @ Apr 10 2008, 02:31 AM) Просмотреть Сообщение

Bakinka Azerbaycana donmek fikrn var???? heart.gif ne vaxtsa aileni goturub geri donersen
???

Hemishelik donmek fikrim yoxdur.Ilde 1 defe,furset elesem 2 defe gedirem...Amma nece deyerler"nikogda ne govori NIKOGDA!"

Цитата(S_e_v_a_ @ Apr 10 2008, 07:06 PM) Просмотреть Сообщение

Bakinka,buralara ne vaxt gelmek fikrin var? bye.gif

Plan uzre iyulda,ancaq hal-hazirda men bezi veziyyetlerden asiliyam)))

Цитата(xatun @ Apr 11 2008, 01:43 PM) Просмотреть Сообщение

Bakinka xanim Bakida en cox xoshladiginiz yerler haradi?

Torgoviy,Fontanlar,bir de mamamin balkonu...bir de imkan olsaydi bacimgilin baqi
  • 0

#107 bakinka_v_NY

bakinka_v_NY

Завсегдатай

• Постояльцы
  • PipPipPipPipPip
  • 572 posts
  • :

Posted 13 April 2008 - 02:21 AM

Цитата(Zeyd_Kamikadze @ Apr 11 2008, 09:12 PM) Просмотреть Сообщение
<b][/b]Salam olsun her kese,oncelikle bildirmek isterdim ki men bu forumda tezeyem ve ilk olaraq bura gelib cixdim)ancaq coox xosuma geldi cunku xaricide yashayan Azerbaycan turku olan her bir insan haqqinda nelerise bilmek mene xoshdur,sizden bir nece shey sorushmaq isterdim yazdiqlarinizi oxudum deyirdiniz ki,NY-da Azerbaycan ucun mueyyen ishler gormusunuz ve anladigim qederi ile siz Sovetlerde tehsil almisiniz,maraqlidir ki bes orda siz Azerbaycanliliq yoxsa ortaq ideamiz olan Turkculukdur yeni bildiyiniz kimi hal hazirda Turkculuk boyuk olcude irelileyim deyesen hetta Miledi NY -da Bozqurdcudur.Bes siz hec orda Bozqurdculuq (ha bozqurdculuq deyende siyaset veya partiya filan nezerde tutmuram) ve ya Turkclukle bagli bir sheyler etmisiniz????cavab verseniz cox sevinerdim.Tanri Turku Qorusun !!!

Size de salamlar.Xosh gelmisiniz bu foruma.Umid edirem ki buralar xoshunuza gelecek.Sualiniza gelince.Men milletimizin turk,azeri turku olduqunu bilirem.Ilk vaxtlar burada amerikanlara,lap ele ruslara azeri turku kelmesini anlatmaqa chalishanda meni mutleq TURK ve turkiyenin bayraqi altinda tesevvur edirdiler.Men ise mehz AZERI turkuyem,AZERbaycanliyam.Baxmayaraq ki bayramlarimizda,mitinqlerimizde ve yurushlerimizde turk arkadashlarla birge oluruq,men Miledi xanimdan ferqli olaraq(eger Azerbaycan uchun etdiklerimin turkchuluye hech bir dexli yoxdursa),Turkchulukle baqli demek olar ki hech ne etmemishem
  • 0

#108 Zeyd_Kamikadze

Zeyd_Kamikadze

Новичок

• Пользователи
  • Pip
  • 1 posts
  • :

Posted 13 April 2008 - 05:03 PM

Oncelikle gozel sozleriniz icin teshekkurler.Inshallah burda sizin kimi milletini taniyan insanlar oldugu muddetde burasi menim ucunde xosh olar.Onu duz deyirsiniz ki coox teesuf olsun ki xaricide Turk dedikde hemen bizi Turkiyeden bilirler ve cox piski bu haqda dunya bilmir ve ya bilmek istemir ki en boyuk Turkluk merkezlerinden birisi Azerbaycandir.Birdeki inanki AZerbaycan ucun etdiyiniz en kicik bir shey bele Turk dunyasi ucun boyuk onem kesb edir.Teki butun xaricide yashayan Azerbaycan Turkleri sizin kimi milletine,dovletine sadiq olsun.Birde sizin yazdiqlarinizdan anladimki Bakida ve diger sheherlerimizde aparilan sokuntu ishleri sizide bizim kimi narahat edir.En coxda Iceri sheherde heqiqetende biz ozumuz ozumuzu mehv edirik.Buraya Almanlar gelmishdi 23 neferlik turist qrupu mende onlarla birlikde Azerbaycanin bir nece sheherini gezdik en coxda tarixi abideleri Shirvanshahlar sarayinin icerisini modern boya ile boyayiblar sanki yeni tikilmish bir malikanedir.Shekide ise Xan Sarayinda olduq ordada almanlar cox pis oldular.Netica olaraq bir shey dediler ki Azerbaycan qeder dunyada oz milli deyerlerine sahib cixmayan,oz tarixini silmek isteyen ikinci bir dovlet yoxdur.Bilirem cox yazdim bashinizi agritdim.Saolun Tanri Turku Qorusun !!!!
  • 0

#109 bakinka_v_NY

bakinka_v_NY

Завсегдатай

• Постояльцы
  • PipPipPipPipPip
  • 572 posts
  • :

Posted 13 April 2008 - 05:19 PM

Цитата(Zeyd_Kamikadze @ Apr 13 2008, 08:03 PM) Просмотреть Сообщение

Oncelikle gozel sozleriniz icin teshekkurler.Inshallah burda sizin kimi milletini taniyan insanlar oldugu muddetde burasi menim ucunde xosh olar.Onu duz deyirsiniz ki coox teesuf olsun ki xaricide Turk dedikde hemen bizi Turkiyeden bilirler ve cox piski bu haqda dunya bilmir ve ya bilmek istemir ki en boyuk Turkluk merkezlerinden birisi Azerbaycandir.Birdeki inanki AZerbaycan ucun etdiyiniz en kicik bir shey bele Turk dunyasi ucun boyuk onem kesb edir.Teki butun xaricide yashayan Azerbaycan Turkleri sizin kimi milletine,dovletine sadiq olsun.Birde sizin yazdiqlarinizdan anladimki Bakida ve diger sheherlerimizde aparilan sokuntu ishleri sizide bizim kimi narahat edir.En coxda Iceri sheherde heqiqetende biz ozumuz ozumuzu mehv edirik.Buraya Almanlar gelmishdi 23 neferlik turist qrupu mende onlarla birlikde Azerbaycanin bir nece sheherini gezdik en coxda tarixi abideleri Shirvanshahlar sarayinin icerisini modern boya ile boyayiblar sanki yeni tikilmish bir malikanedir.Shekide ise Xan Sarayinda olduq ordada almanlar cox pis oldular.Netica olaraq bir shey dediler ki Azerbaycan qeder dunyada oz milli deyerlerine sahib cixmayan,oz tarixini silmek isteyen ikinci bir dovlet yoxdur.Bilirem cox yazdim bashinizi agritdim.Saolun Tanri Turku Qorusun !!!!

chox yazmadiniz,maraqli yazdiniz ve yarali yerimize toxundunuz.Men tesevvur edirem ki almanlardan o cumleni eshidende siz neler chekmisiniz(((((....ancaq men yene de umid etmek isteyirem ki ne vaxtsa bizler de "aqillanacaqiq".....Birce chox gec olmayaydi.......
  • 0

#110 Zeyd_Kamikadze

Zeyd_Kamikadze

Новичок

• Пользователи
  • Pip
  • 1 posts
  • :

Posted 13 April 2008 - 06:37 PM

Duz deyirsiniz inshallah gec olmadan ozumuze gelek,cunku en qedim yazili Turk abidesi olan Orxon-Yenisey abidelerinde yazilib ; Ey Turk silkelen ve ozune gel,cunku sen ozune geldikde boyuk olursan !!!
Bilirsiniz men eslen Shekiliyem ve Sheki xanlari neslindenem inanki men oranin divar resimlerinin yeniden nece berbad halda cekdiklerini gordukde cox duygulu ve esebi deqiqeler yashadim.Sizce biz bir vetandash olaraq ne etmeliyik ki,bele ishlerin onuna kecek?Cunku bildiyimiz kimi dovletide bir sheye mecbur ve teshiq eden sade xalq kutlesidir.Xaricide yashayan Azerbaycana kenardan baxa bilen,dnya gorushu biz genclerden cox olan birisi kimi ;Sizce axi biz ne etmeliyik ????
  • 0

#111 Sun_Set

Sun_Set

Бывалый

• Постояльцы
  • PipPipPipPip
  • 462 posts
  • :

Posted 13 April 2008 - 07:51 PM

axirinci defe ne vaxt nehlet weytana demisen? smile.gif
  • 0

#112 bakinka_v_NY

bakinka_v_NY

Завсегдатай

• Постояльцы
  • PipPipPipPipPip
  • 572 posts
  • :

Posted 14 April 2008 - 03:25 AM

Цитата(Zeyd_Kamikadze @ Apr 13 2008, 09:37 PM) Просмотреть Сообщение

Sizce biz bir vetandash olaraq ne etmeliyik ki,bele ishlerin onuna kecek?Cunku bildiyimiz kimi dovletide bir sheye mecbur ve teshiq eden sade xalq kutlesidir.Xaricide yashayan Azerbaycana kenardan baxa bilen,dnya gorushu biz genclerden cox olan birisi kimi ;Sizce axi biz ne etmeliyik ????

Vallah bu suala cavab vermek menimchun bir az chetindir.Chunki bu ishde hamiya eyni "instruksiyani" verib demek olmaz ki "ireli!".Her kes oz bacariqina ozu beleddir ve her kes oz bacardiqi qeder ve beled olduqu sahede bu ishde fealliq gostermelidir.Ancaq bezi sheyler hamiya aiddir:Vetenimizi sevmeliyik! Milletimizi sevmeliyik! Tariximizi oyrenmeliyik!Mentalitetimize hormet etmeliyik,bezi para menfiliklerini qabardib,dunyalarca gyozel cehetlerine gyoz yummamaliyiq! Olkemizde yashayan ve ishleyen her bir xarici vetendashi olkemize ve mentalitetimize hormet etmeye chaqirmaliyiq...qanmasa mecbur etmeliyik!
  • 0

#113 bakinka_v_NY

bakinka_v_NY

Завсегдатай

• Постояльцы
  • PipPipPipPipPip
  • 572 posts
  • :

Posted 14 April 2008 - 03:31 AM

Цитата(Sun_Set @ Apr 13 2008, 10:51 PM) Просмотреть Сообщение

axirinci defe ne vaxt nehlet weytana demisen? smile.gif

axirinci defe 13 aprel saat 19-57de))
  • 0

#114 Zeyd_Kamikadze

Zeyd_Kamikadze

Новичок

• Пользователи
  • Pip
  • 1 posts
  • :

Posted 14 April 2008 - 11:53 AM

Bes sizce Vetene,Millete sevgi ilk novbede aileden bashlayaraq baxcada,mektebde ve Universitede inkishaf etmirmi?Menim fikrimce ilk once ailede valideyinler oz ovladlarina terbiyeni duzgun bizim milli dushuncemize gore vermelidir, yeni en azindan ushaqin ilk sozu mama-papa yox ana-ata olmalidir.Baxcada ise ushaqlara Dovlet atributlarimizi duzgun oyredilmelidir,yeni bayraqimizin goy rengini sema remzi kimi yox,yashil rengini ise tebietin remzi kimi oyredilmeli deyil.En esasi ise mektebde artiq shagirde bir vetandash olmaqi oyretmelidirler.Universitede ise telebeye onun dovletde artiq esas guc oldugunu anlatmalidirlar,cunku en boyuk inqilablari ve butun milli proseslerin onunde yalniz gecnler olmushdur.Nece ki 1988-1993 illerdeki musteqilleshme illerindeki kimi.Siz Amerikada yashayirsiniz ordaki ve modern olkelerdeki genclerle bizim gencliyin ne ferqi varki onlar dovletin ve diger quvvelerin onlara qarshi etdikleri en xirda bir hereketde butun dovletleri silkeleyirler,nece ki Fransada,Hollandiyada ve saire.Axi gecnliyimizin problemini nece hell etmeliyik?
  • 0

#115 Sun_Set

Sun_Set

Бывалый

• Постояльцы
  • PipPipPipPip
  • 462 posts
  • :

Posted 14 April 2008 - 05:40 PM

evvelceden deyirem Allah uzaq elesin bele weyi hamimizdan!!! sadece sualdi .. Bir gun yuxudan ayilib dunyada tek oldugunu gorsen,ilk edeceyin wey ne olardi? ve hansi hissleri ke4irerdin?
  • 0

#116 bakinka_v_NY

bakinka_v_NY

Завсегдатай

• Постояльцы
  • PipPipPipPipPip
  • 572 posts
  • :

Posted 15 April 2008 - 12:35 AM

Цитата(Zeyd_Kamikadze @ Apr 14 2008, 02:53 PM) Просмотреть Сообщение

Bes sizce Vetene,Millete sevgi ilk novbede aileden bashlayaraq baxcada,mektebde ve Universitede inkishaf etmirmi?Menim fikrimce ilk once ailede valideyinler oz ovladlarina terbiyeni duzgun bizim milli dushuncemize gore vermelidir, yeni en azindan ushaqin ilk sozu mama-papa yox ana-ata olmalidir.Baxcada ise ushaqlara Dovlet atributlarimizi duzgun oyredilmelidir,yeni bayraqimizin goy rengini sema remzi kimi yox,yashil rengini ise tebietin remzi kimi oyredilmeli deyil.En esasi ise mektebde artiq shagirde bir vetandash olmaqi oyretmelidirler.Universitede ise telebeye onun dovletde artiq esas guc oldugunu anlatmalidirlar,cunku en boyuk inqilablari ve butun milli proseslerin onunde yalniz gecnler olmushdur.Nece ki 1988-1993 illerdeki musteqilleshme illerindeki kimi.Siz Amerikada yashayirsiniz ordaki ve modern olkelerdeki genclerle bizim gencliyin ne ferqi varki onlar dovletin ve diger quvvelerin onlara qarshi etdikleri en xirda bir hereketde butun dovletleri silkeleyirler,nece ki Fransada,Hollandiyada ve saire.Axi gecnliyimizin problemini nece hell etmeliyik?

Qisaca bele deye bilerem ki,bizim milletin,bizim genclerin yaninda o Fransa,Hollandiya,Amerika gencleri hech nedir.Inanin ki bizde olan birlik,bizde olan mubarizlik onlarda yoxdur.Biz,herden,pis chixmasin,ayilar kimi "qish yuxusuna "gedirik.Bizim gencliyin chatishmayan ceheti,mence,cesaretsizliyidir.Bize katalizator lazimdir.Bizi kimse yaxshica silkeleyib qeflet yuxusundan oyatmalidir.Nece ki 88-93cu illerde butun xalq birge ayaqa qalxmishdi.Cesaretli olmalisiniz,mubariz olmalisiniz,haqqinizi teleb etmekden,haqq sozunuzu demekden chekinmemelisiniz

Цитата(Sun_Set @ Apr 14 2008, 08:40 PM) Просмотреть Сообщение

evvelceden deyirem Allah uzaq elesin bele weyi hamimizdan!!! sadece sualdi .. Bir gun yuxudan ayilib dunyada tek oldugunu gorsen,ilk edeceyin wey ne olardi? ve hansi hissleri ke4irerdin?

Hansi hissleri kechirerdim deye bilmerem.Chunki insan her hansi bir situasiyada hansi hissleri kechireceyini evvelceden bilmir....yeqin ki bele bir pessimist fikir aqlimdan kecherdi-Indi men kiminchun ve ne uchun yashamaliyam....
  • 0

#117 Realium

Realium

Immortal Fire

• Активисты
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,195 posts
  • Time Online: 16d 16h 28m 53s

Posted 15 April 2008 - 12:38 AM

Bakinka, təmiz Azərbaycan dili yoxsa rus sözləri ilə dolu Azərbaycan dili? Hansı daha yaxşıdır? Ümumiyyətlə, bu cür artıq sözlərin dildə işlədilməsinə münasibətin necədir? (bir müəllimə kimi, daha sonra isə bir azərbaycanlı kimi)
  • 0

#118 Zeyd_Kamikadze

Zeyd_Kamikadze

Новичок

• Пользователи
  • Pip
  • 1 posts
  • :

Posted 15 April 2008 - 02:23 PM

Dediklerinizi cox gozel anlayiram,heqiqetende 88-93-cu illerde esl liderler vardi ve bunlarin en onemlisi ve esasi ise rahmetli Ebulfez bey idi.heqiqetende o heel bu ishe universite illerinde bashlamishdi ve onun musteqillik ideasini delilik romantiklik adlandirirdilar.Ama indi ne yaziq ki bele insanlar yoxdur,ne muxalif partiya rehberleri nede diger shexsler gencleri oz etrafina toplaya bilmir,gencliyin esas toplandigi yer olan universitelerde gencler ayilmaqdan qorxur.Birde siz duz deyirsiniz sehv etmiremse 1992 yada 1993 ilde BMT Azerbaycan xalqini en mubariz xalq secmishdi.Birde sanirim sizin bir oglunuz var bes o,orda yeni Amerikada lobbicilikle meshgul olur?yeni AZerbaycan Turkleri ucun???
  • 0

#119 Sun_Set

Sun_Set

Бывалый

• Постояльцы
  • PipPipPipPip
  • 462 posts
  • :

Posted 15 April 2008 - 07:01 PM

Heyat,yeni dogum,genclik,cavanliq,qocaliq, ve olum senin u4un ne demekdi?yeni ozluyunde nece bawa duwursen?
  • 0

#120 bakinka_v_NY

bakinka_v_NY

Завсегдатай

• Постояльцы
  • PipPipPipPipPip
  • 572 posts
  • :

Posted 16 April 2008 - 02:06 AM

Цитата(Realium @ Apr 15 2008, 03:38 AM) Просмотреть Сообщение

Bakinka, təmiz Azərbaycan dili yoxsa rus sözləri ilə dolu Azərbaycan dili? Hansı daha yaxşıdır? Ümumiyyətlə, bu cür artıq sözlərin dildə işlədilməsinə münasibətin necədir? (bir müəllimə kimi, daha sonra isə bir azərbaycanlı kimi)

duzgun olardi deyim ki,temiz azerbaycan dili.(ancaq,eger ozum rus sozlerinden chox istifade ediremse,bashqasina nece tovsiye ede bilerem).Amma indi umumiyyetle "temiz" dil qalmayib.Elbette dilimizin temizliyine maksimum chalishmaliyiq.Ancaq menim menfi munasibetim qarishiq dilde danishmaq deyil.Menim xoshlamadiqim jarqon sozlerinin chox ishledilmesidir.
  • 0

0 user(s) are reading this topic

members, guests, anonymous users